Rio de Janeiro 12. októbra 2017 (HSP/KAP/KNA/Foto:Wikimedia)

Najdôležitejšie pútnické miesto Brazílie Aparecida sa dobre pripravila na 300. výročie zjavenia Panny Márie 12. októbra. V malom mestečku na juhovýchode krajiny očakávajú 600 000 pútnikov z celej Brazílie. Pápež František poslal k jubileu ako zvláštny dar Zlatú ružu. Františka na oslavách v Aparecide zastupuje taliansky kardinál Giovanni Battista Re.
Ilustračné foto

„Pápežská ruža“ je symbol úcty k Božej Matke. Normálne sa ružový konárik prepožičiava iba raz ročne. Pápež daroval túto ružu už v máji portugalskej Fatime, no Vatikán urobil výnimku a daroval v tomto roku dve ruže. Aparecida dostala tento dar už v r. 1967 a 2007.
Zo všetkých regiónov Brazílie už niekoľko dní putujú pútnici do Aparecidy vzdialenej 150 kilometrov od Sao Paula a 300 kilometrov od Rio de Janeira. Len po diaľnici, ktorá spája obe metropoly a vedie cez Aparecidu, prišlo 13 000 pútnikov pešo. Jedného pútnika pritom zachytilo a usmrtilo auto. V tomto jubilejnom roku má svätyňu navštíviť až 12 miliónov veriacich.
Portugalské slovo „Aparecida“ znamená „Zjavená“. Rybári mali sošku Čiernej Madony, ktorá je 36 cm vysoká a váži 2,55 kilogramov, vytiahnuť z rieky v októbri r. 1717 v dvoch častiach. Na to vytiahli z rieky množstvo rýb po tom, čo sa hodiny namáhali a nič nechytili. Po tomto prvom mariánskom zázraku nasledovali aj ďalšie.
Na nálezisku sochy Panny Márie postavili najprv kaplnku a neskôr veľký kostol. V r. 1955 sa začala stavba veľkej baziliky, ktorú v r. 1980 posvätil sv. Ján Pavol II. Po Bazilike sv. Petra je to druhý najväčší chrám katolíckeho sveta. Má kapacitu viac ako 40 000 ľudí. 

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.