Paríž 23. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)
 
Bratranec bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vyhlásil, že obvinenie a zatknutie niekdajšieho francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho je “božím trestom” za letecké útoky Francúzska a NATO na Líbyu v roku 2011. Uvádza portál ABC News. 

Na snímke Nicolas Sarkozy

Ahmed Kaddáfí Dam (Ahmed Gaddaf al-Dam), dnes žijúci v Egypte, povedal, že vedel o 50 miliónoch eur, ktoré Kaddáfího režim Sarkozymu poskytol. Bratranec bývalého vodcu Líbye, povedal, že režim sa takto usiloval o podporu Francúzska pri vytvorení takzvaných Spojených štátov afrických, čo bol nikdy nerealizovaný sen Muammara Kaddáfího. Hovoril o ňom vo svojich prejavoch až do roku 2010. “Potrebovali sme mať v Elyzejskom paláci priateľa. Päťdesiat miliónov eur nie je na Afriku až tak veľa,” povedal Kaddáfí Dam.
Počas revolúcie v roku 2011, ktorá bola súčasťou tzv. arabskej jari v rôznych arabských krajinách, poslal Kaddáfí na zákrok proti protestom v Benghází tanky a vojakov. Z obavy z masakrov sa Sarkozy a ďalší západní politici rozhodli v marci začať leteckú operáciu proti Kaddáfího jednotkám. Po siedmich mesiacoch bojov sa povstalcom podarilo vládu zvrhnúť a Kaddáfí bol zabitý. Po Kaddáfího páde v Líbyi zavládol chaos a bývalé povstalecké skupiny teraz pôsobia ako rôzne milície napojené na dve vzájomne súperiace vlády. Podľa Kaddáfího Dama spôsobil Kaddáfího pád Líbyi “zničenie a poníženie”. Za to, že je z nej teraz “brloh extrémizmu a terorizmu”, nesie podľa neho zodpovednosť Sarkozy a ďalší západní politici.
Bývalý prezident Francúzska Sarkozy bol v stredu obvinený z nezákonného financovania predvolebnej kampane v roku 2007. Využil na to údajne peniaze, ktoré mu poskytli Líbyjčania.
K Sarkozyho terajším ťažkostiam Kaddáfí Dam povedal: “Vďaka bohu, to je boží trest, pretože bol medzi prvými, kto zahájili nálety na Líbyu.”
Mnoho Líbyjčanov, ktorí sa na transfere peňazí podieľali, podľa neho buď už nie sú nažive, alebo sa z obavy o svoj život skrývajú. Z týchto ľudí vymenoval bývalého Kaddáfího ministra financií Bašíra Sáliha, ktorý vo februári prežil v Juhoafrickej republike pokus o atentát. Ďalej sa zmienil o bývalom ministrovi ropného priemyslu Šukrím Ghanímovi, utopenom v roku 2012 vo Viedni v Dunaji. Niekdajší predseda vlády Baghdad Mahmúdí a bývalý šéf Kaddáfího rozviedky Abdalláh Sanus sú podľa Kaddáfího Dama v rukách líbyjských milícií.
 
Príspevok Bratranec Kaddáfího označil vyšetrovanie a zatknutie Sarkozyho za “boží trest” za letecké útoky na Líbyu zobrazený najskôr Hlavné správy.