Bratislava 6. marca  2019 (HSP/Foto:febiofest.sk)
 
Až tri slovenské filmové podujatia  FEBIOFEST, VISEGRAD FILM FORUM a KINEDOK sa po prvýkrát prepoja a spravia tak z Bratislavy centrum stretnutí medzinárodných a domácich filmových profesionálov aj fanúšikov

Na snímke logo filmového festivalo

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest (20. – 26. marec) a medzinárodné edukačné filmové podujatie Visegrad Film Forum (19. – 23. marec) sa tento rok uskutočnia takmer v rovnakom čase, vďaka čomu sa bude istá časť ich programu a hostí prelínať. Napríklad oceňovaný ukrajinský režisér Sergej Loznica, ktorý stihol za jediný rok obehnúť s troma snímkami tri prestížne festivaly, bude mať v Bratislave nielen masterclass, ale taktiež na pôde Febiofestu osobne uvedie až päť svojich filmov.
Jedným z cieľov spájania filmových podujatí je združovať navzájom svoje publiká a zvýšiť tak medzinárodný rozmer aktivít. Pre držiteľov cinepassu MFFK Febiofest a držiteľov VFF akreditácii to znamená, že na podujatia špeciálne označené v programoch oboch festivalov budú mať vzájomne voľný vstup. Taktiež budú mať návštevníci oboch na zvyšok programu druhého podujatia alebo prípadné dokúpenie druhej akreditácie 50-percentnú zľavu.
MFFK Febiofest tento rok rozšíri svoje portfólio aj o spoluprácu s projektom KineDok, ktorý je alternatívnym distribučným kanálom pre európske dokumentárne filmy. Na svojej pôde bude hostiť konferenciu tohto medzinárodného projektu, v ktorom európske krajiny nominujú filmových kandidátov a národní zástupcovia KineDoku vybrané snímky potom uvádzajú vo svojich domovských krajinách. Práve na MFFK Febiofest budú koordinovať plán na aktuálny ročník a súčasťou bude aj premiéra jedného z vybraných filmov. KineDok funguje na Slovensku už piaty rok. Za tento čas priniesol slovenským divákom vyše 60 európskych dokumentov špičkovej kvality a viac ako 15 zahraničných režisérov, ktorí osobne uvádzali svoje snímky v rôznych mestách po Slovensku.
MFFK Febiofest 2019 prinesie vyše sto snímok v deviatich sekciách. V Bratislave sa odohrá v Kine Lumière, v Kine Mladosť a Artkine za zrkadlom a následne poputuje do ďalších 15 miest po Slovensku.
Od tohto roku prechádza festival na komplexný online rezervačný systém Mycinepass, kde si možno zakúpiť Cinepass, ktorý umožní držiteľom online rezervácie na filmy. Cinepass na neobmedzený vstup na bratislavský Febiofest je momentálne v predpredaji za 20 EUR, pre študentov za 18 EUR, víkendový Cinepass stojí 15 eur. Ceny sa počas festivalu zvýšia. Za jednorazový lístok zaplatí návštevník 5 EUR. Detailné inštrukcie k registrácii, zakúpeniu a pravidlám Cinepassov nájdete na febiofest.sk
 
Gabriela Vážna
 
Príspevok Bratislavu v marci obsadí svetová kinematografia zobrazený najskôr Hlavné správy.