Bratislava 21. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto: TASR- Pavol Zachar)
 
Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal chce pred novembrovými komunálnymi voľbami zmeniť a doplniť územný plán mesta, tvrdí kandidát na post primátora Bratislavy Matúš Vallo

Na snímke hudobník, architekt a kandidát na post primátora Bratislavy Matúš Vallo počas podpisu vízie za Slušné mestá a obce Slovenska v rámci tlačovej konferencie iniciatívy Za Slušné Slovensko

Podľa neho zmeny navrhuje primátor bez toho, aby mesto poznalo ich dopady na infraštruktúru, dopravu a demografiu lokalít. Na dnešnej tlačovej konferencii v Starom Meste Vallo tiež spomenul, že prípadné zmeny územného plánu navrhuje v budúcnosti spoplatniť. „Znamená to, že keď niekto zmenou územného plánu príde k tom, že sa jeho pozemok zmení z ornej pôdy na stavebné pozemky a narastie jeho hodnota, zaplatí časť tejto sumy do mestskej kasy,“ poznamenal.
Na otázku, či má informácie o tom, že materiál Ivo Nesrovnal na rokovanie mestského zastupiteľstva predloží, Vallo odpovedal, že bod o územnom pláne by na stole poslanci mali mať. „Ak to tak nebude, budem rád,“ poznamenal dnes pred novinármi.
Riešením podľa Valla je, aby o zmenách územného plánu zastupiteľstvo nehlasovalo v hromadnej forme, pri ktorej sa jedným hlasovaním rozhodne o zmene na viacerých územiach. Chcel by, aby zastupiteľstvo rokovalo o každej zmene a doplnku územného plánu osobitne.
Kandidát na post primátora hlavného mesta dnes zverejnil aj príklady lokalít, kde by mali podľa neho povoliť ďalšiu výstavbu. Je to napríklad územie južne od Vodného zdroja pri ulici Odeská v Podunajských Biskupiciach, kde sa priestor mení zo zelene na rozvojové územie. Patrí sem aj lokalita, kde boli bývalé mlyny a pekárne na Račianskej ulici v Novom Meste. Tu by sa malo územie meniť na rozvojové s najnižšou mierou regulácie, čo umožňuje výškovú zástavbu. Ďalšou je napríklad aj Veľká lúka pri Technickom skle v Dúbravke, kde sa mení územie na rozvojové.
Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj hlavné mesto SR Bratislavu.
 
Príspevok Bratislavský primátor chce pred voľbami zmeniť a doplniť územný plán mesta, tvrdí Vallo zobrazený najskôr Hlavné správy.