Bratislava 20. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Príprava maratónu trvá približne osem mesiacov

Organizátori bratislavského mestského maratónu pripravili pre tohtoročnú edíciu upravenú trať. Dvanásty ročník podujatia sa uskutoční v nedeľu 2. apríla.

Snímka zo štartu 9. ročníka ČSOB Bratislavského maratónu

Po novom sa nepobeží až na koniec Ružinova, ale otočka bude skôr. Najväčšie zmeny však nastali na záverečných piatich kilometroch, kde sa do trasy dostali Starý most aj Sad Janka Kráľa. “Prvýkrát sa naskytne príležitosť bežať cez najstarší park v strednej Európe,” zdôraznil riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon 2017 Jozef Pukalovič.

Počet prihlásených bežcov sa necelé dva týždne pred podujatím šplhal k hranici 10.000. “Vyzerá, že počet účastníkov bude atakovať rekordné čísla. Momentálne máme 9598 bežcov, z toho 1156 maratóncov. V hlavnej kategórii sme medziročne zaznamenali 23-percentný nárast, v polmaratóne sa zatiaľ prihlásilo 2613 pretekárov. Kľúčové disciplíny sú stále schopné prilákať viac účastníkov, na náš región ide o veľké čísla, ktoré nie je jednoduché obhajovať každý rok. Celkový nárast je necelých šesť percent, verím, že číslo sa dostane k méte 11.000,” pokračoval Pukalovič na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Príprava maratónu trvá približne osem mesiacov. Usporiadatelia sa rozhodli nepozývať favorizovaných afrických bežcov, no prídu reprezentanti z Brazílie, Hongkongu, Kataru či Nového Zélandu, vďaka čomu zostal zachovaný medzinárodný rozmer. “Máme zastúpenie z celého sveta, ozaj ide o medzinárodnú akciu,” dodal Pukalovič.

Bratislavský maratón bude zároveň slovenským šampionátom. “Teší ma, že tento rok nám pridelili majstrovstvá Slovenska. Verím v ešte viac prihlásených, vo vybraných disciplínach oceníme najlepších Bratislavčanov i nováčikov. Trojdňový program sa začne už v piatok, v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom (SAZ) detskou atletikou v hale Elán,” informoval športový riaditeľ Marcel Matanin.

Ambasádormi podujatia sa stali paralympionik Jozef Metelka a reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš. “Bratislava opäť privíta významnú medzinárodnú športovú udalosť. Veľmi sa teším, že aj naše mesto sa pripojilo k metropolám, ktoré usporadúvajú takéto akcie. Každý rok sa hlási viac pretekárov z väčšieho počtu krajín, to potvrdzuje úroveň maratónu. Bude viacero kategórií vrátane detských pretekov. Organizátorom prajem, aby bol tento ročník minimálne rovnako úspešný ako minulý a Bratislava sa predstaví z čo najlepšej stránky,” povedal primátor hlavného mesta SR Ivo Nesrovnal.