Bratislava 28. februára 2018 (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:TK KBS)

Bratislavský kostol kapucínov je v poslednej fáze svojej opravy. Reštaurátorky v týchto dňoch dokončili opravu obrazu z oltára svätého Fidela. Obraz by sa však mal pred Veľkou nocou po vyše roku vrátiť do chrámu. Na opravu ešte čaká samotný bočný oltár svätého Fidela, prvého kapucínskeho mučeníka.
Bratislavský kostol kapucínov sa nachádza v poslednej fáze svojej opravy

Oprava Kostola svätého Štefana Uhorského začala v roku 1991. Odvtedy postupne zreštaurovali všetky bočné oltáre aj s obrazmi. Ako informoval Pavol Hudák z Rádia LUMEN, reštaurátorky sa museli na dielach popasovať s dôsledkami povodní, Napoleonského ostreľovania Bratislavy aj s červotočmi. Oltár svätého Fidela, prvého kapucínskeho mučeníka, postavili v roku 1749 z darov kapucínskych terciárov. Oltárny obraz namaľoval páter Norbert z Viedne. Reštaurátorka Milota Brimichová hovorí, že oltárny obraz mal viacero záplat a aj druhé plátno zozadu. „Keď sme odstránili sekundárne plátno zo zadnej strany, tak sme videli, že tých poškodení je tam oveľa viac ako sme takto zvrchu videli. Tak to bolo potrebné tiež riešiť. To sa robí takými záplatkami a tie záplatky ešte musíme, my hovoríme, prištopkať s vláknami plátna, polyamidovým vláknom za tepla,” uviedla. Reštaurátorka Zuzana Preisová dodáva, že keď obraz svätého Fidela očistili od neskorších malieb, fľakov a nánosov, objavili na ňom veci, ktoré doteraz nebolo vidieť. “Tam bola kopija vlastne – to prebodnutie svätého Fidela sa objavilo, pretože to bolo schované.“
Kapucíni začali opravovať bratislavský kostol v roku 1991. A v tejto súvislosti začali reštaurovať aj bohostánok a všetky oltáre. Keď sa ukončí tento oltár, tak kostol a oltáre budú vyzerať tak, ako keď pôvodne boli postavené. Kapucíni sa časť peňazí na opravu oltára svätého Fidela získali tak, že z fotografie oltára spravili puzzle a ľudia za čiastku, ktorú prispeli, si mohli kúpiť dielik a tak symbolicky prispieť na opravu konkrétnej časti.
(Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák)

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.