Bratislava 19. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:wikimedia)
 
Chronologický výber z maliarskej tvorby jedného z popredných výtvarníkov Slovenska 20. storočia predstaví verejnosti od piatka 21. septembra výstava Martin Benka v priestoroch Slovenského národného múzea (SNM) na Bratislavskom hrade. S Benkom sa návštevníci 3. poschodia Hradu zoznámia až do decembra budúceho roka nielen ako s umelcom, ale nazrú aj do jeho súkromia. Chýbať tak nebudú ani osobné predmety a taktiež ukážky jeho práce a záujmov, napríklad aj o architektúru či o hudbu. Výstavu pripravili SNM – Historické múzeum a SNM v Martine pri príležitosti 130. výročia narodenia umelca.

Na snímke socha Martina Benku

Ako na dnešnej tlačovej besede povedala ministerka kultúry Ľubica Laššáková, všetkým odporúča návštevu Múzea Martina Benku v Martine. Múzeum patrí pod SNM a sídli vo vile, ktorú maliar, grafik, ilustrátor, ale aj hudobník a esperantista obýval. Za ministerstvo Laššáková verejne prisľúbila zdroje na jeho rekonštrukciu. „Benka je tepnou našej kultúry,“ myslí si šéfka rezortu kultúry a podotýka, že okrem výtvarných diel, vyrábal aj hudobné nástroje, čo máloktorí tušia. Ministerka kultúry svoj záujem o tvorbu umelca potvrdila aj tým, že prebrala záštitu nad výstavou. Generálny riaditeľ SNM Branislav Pánis si snahu ministerstva kultúry obnoviť Benkovo múzeum veľmi cení. Ako pripomenul počas tlačovej besedy, práve národnému múzeum daroval umelec veľkú časť svojich diel a múzeum sa stará o to, aby sa zachovali aj pre ďalšie generácie.
Kurátorka výstavy Monika Váleková chce výberom diel a osobných predmetov návštevníkom expozície pripomenúť, že Martin Benka (1888 – 1971) svojím dielom položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Mal všestranné umelecké záujmy. Okrem maľby a kresby sa venoval aj grafike a hudbe. Vo svojom ateliéri zakladal s priateľmi sláčikové kvartetá a organizoval komorné koncerty. Navrhoval knižné ilustrácie, známky, exlibrisy, sgrafitá, bankovky. V neposlednom rade vyhotovil niekoľko návrhov fontov písma. Pritom jeho autorskému písmu je až v posledných rokoch venovaná náležitá pozornosť. V marci 1960 Benka daroval podstatnú časť svojej zbierky, okolo 5 200 výtvarných diel, korešpondenciu a knižnicu československému štátu. Zbierka sa následne sa dostala do správy Slovenského národného múzea. Vo svojom testamente odkázal štátu aj zvyšok svojej pozostalosti, okrem umeleckých artefaktov i zariadenie svojho domu, respektíve ateliéru v Martine. Práve tu bolo v roku 1972 otvorené SNM – Múzeum Martina Benku. K výstave vydá národné múzeum aj rovnomenný katalóg.
Zároveň s vernisážou sa vo štvrtok 20. septembra na Hrade uskutoční aj slávnostné vyhlásenie laureátov Ceny Martina Benku. Cenu udeľuje Fond výtvarných umení mladým výtvarníkom, teoretikom a absolventom každoročne v zmysle závetu Martina Benku. Cena má štyri kategórie, a to cena za výtvarné dielo, cena za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia, cena absolventovi výtvarnej vysokej školy a cena absolventovi dejín umenia. Za rok 2017 sa fond rozhodol udeliť tri ceny. Konkrétne nositeľom Ceny za výtvarné dielo sa stane maliar, grafik a dizajnér Martin Král (1984). Kurátorka Nitrianskej galérie Ľudmila Kasaj Poláčková (1982) získa Cenu za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia. Cena absolventovi za veľmi dobré dosiahnuté výsledky počas štúdia poputuje Romanovi Ďurčekovi (1990), ktorý je absolventom odboru voľné výtvarné umenie v Ateliéri kresby a klasických maliarskych disciplín u profesora Ľudovíta Hološku na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Tradične sa ceny udeľujú v Múzeu Martina Benku v Martine. Tento rok sa však Fond výtvarných umení rozhodol spojiť udeľovanie s výstavou na Bratislavskom hrade.
 
Príspevok Bratislavský hrad predstaví tvorbu a život Martina Benku zobrazený najskôr Hlavné správy.