Bratislava 16. augusta 2018 (HSP/Foto:wikimedia)
 
Bratislavské Letisko Milana Rastislava Štefánika zaznamenalo v júli mesačný rekord, pokiaľ ide o množstvo vybavených pasažierov, keď priletelo a odletelo spolu až 349 720 ľudí. Oznámil to na stredajšej tlačovej besede predseda predstavenstva letiska Jozef Pojedinec, ktorý však pripúšťa možnosť, že napriek jeho úspešnému rozvoju sa štát vráti k myšlienke ho sprivatizovať a predať.

Na snímke letisko M. R. Štefánika

Podľa Pojedincových slov letisko už niekoľko mesiacov za sebou zaznamenáva výnimočne vysoké počty prepravených cestujúcich, ide o nárast vo výške niekoľkých desiatok percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Je to spôsobené priaznivým vývojom ekonomiky, ako aj nárastom počtu pravidelných aj charterových liniek.
Letisko teda zaznamenáva obdobie rozmachu, keď sa za uplynulé roky došlo tiež k investíciám do jeho rekonštrukcie a modernizácie. Jeho budúcnosť však vôbec nie je istá, tak ako nebola ani pred trinástimi rokmi, keď už bolo letisko takmer sprivatizované a predané spôsobom, ktorý by mohol znamenať jeho ovládnutie tými istými silami, ktoré kontrolujú konkurenčné susedné letisko vo Schwechate. Mohlo to znamenať úpadok letiska, resp. jeho premenu na treťoradý objekt zameraný na vedľajšie a menej ziskové aktivity. Dzurindova vláda to však už nestihla dotiahnuť do konca a nová vláda v septembri 2006 rozhodla o odstúpení od zmluvy o privatizácii pre nesplnenie privatizačných podmienok. Je však takéto nebezpečenstvo zažehnané definitívne? Na to sme sa spýtali predsedu predstavenstva letiska J. Pojedinca.
 
Pán predseda, ako vnímate dnes, vo svetle faktu, že letisko sa úspešne rozvíja a zaznamenáva rekordné počty vybavených pasažierov, rozhodnutie odstúpiť od privatizácie a predaja letiska? Je táto možnosť ešte stále v hre?
„Treba povedať, že za tie dobré čísla vďačíme aj dobre naštartovanej ekonomike, revidované čísla Štatistického úradu a Národnej banky Slovenska hovoria o tom, že ekonomika rastie viac ako štyrmi percentami, čo sa odzrkadľuje aj na spotrebiteľskom správaní občanov, ktorí majú potrebu cestovať a dovolenkovať. K otázke vstupu zahraničného investora, externého partnera do letiska: je to stále v rukách a na rozhodnutí hlavného akcionára (ktorým je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, pozn. red.), ktorý, predpokladám že čaká na správu poradenskej spoločnosti, a na základe toho bude predložený materiál do vlády. Pokiaľ ide o podporu rastového potenciálu letiska a momentálnych čísel, áno, súhlasím s tým, že je to argument, ktorý by mal pozitívne ovplyvniť tú správu, ktorú spracováva externá spoločnosť.“
Úvahy o predaji letiska, resp. o vstupe strategického partnera sú teda stále otvorené. Ostáva nám iba dúfať, že Slovensko v tomto prípade nečaká ďalší prípad definitívneho odovzdania rodinného striebra do rúk cudzincov so smutným koncom.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Bratislavské letisko zaznamenáva rekordné počty cestujúcich, hrozba jeho predaja cudzincom tu však stále je zobrazený najskôr Hlavné správy.