Bratislava 20. júla 2018 (HSP/Foto:HSP-Ivan Lehotský)
 
Hoci oficiálne je do začiatku prezidentskej kampane ešte ďaleko, dvaja kandidáti z pravicového sektora ju už rozbehli vo veľkom, keď po billboardoch Roberta Mistríka sú už vonku aj pútače Zuzany Čaputovej.

Billboard Zuzany Čaputovej

Skupina politológov vytvorila predpovedný model, ktorý na základe prieskumov a kurzov v stávkových kanceláriách hovorí, že najväčšie šance na víťazstvo v prezidentských voľbách 2019 majú Robert Mistrík (29,3-percentná šanca), Štefan Harabin (23,9 %) a Zuzana Čaputová (17,3 %).
Slniečkari vidia nádej v tom, že hlasy pre národne orientovaných kandidátov sa budú trieštiť, keďže svojho kandidáta ešte nepredstavil Smer-SD ani SNS. Urobilo by im radosť, keby zatiaľ neznámi kandidáti Smeru a SNS odčerpali hlasy pre Harabina a do druhého kola by sa tak s Mistríkom napokon dostala Čaputová, ktorá mala v prieskume od Harabina o 6,6 percenta menšiu šancu.
Asi aj to je dôvod, prečo sa plagátová predvolebná kampaň Zuzany Čaputovej rozbehla práve teraz. V hre je však ešte stále príliš veľa neznámych. Svoju podporu Mistríkovi alebo Čaputovej ešte nepotvrdilo ani hnutie OľaNO, ktoré spomínalo nejakú vlastnú prezidentskú kandidátku. Jasné ešte nie je ani to, ktorí z kandidátov, keď uvidia, že nemajú šancu, budú ochotní odstúpiť, a v prospech koho.
Všetko sa zmení predstavením kandidátov dvoch vládnych strán. Ale už teraz je isté, že národne orientovaní voliči, ak nechcú mať aj ďalších päť rokov v prezidentskom paláci Kiskov klon, si nebudú môcť dovoliť luxus rozdrobovať hlasy pre príliš veľa kandidátov. A všetci slušní národne orientovaní kandidáti, ktorí v predvolebných prieskumoch uvidia, že ich šanca je malá, by mali si v takom prípade včas uvedomiť, komu svojím zotrvávaním v súťaži vlastne pomáhajú.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Bratislavská kaviareň cíti v prezidentských voľbách šancu: Pri štyroch silných národných kandidátoch má nádej, že do finále prejdú dvaja slniečkoví zobrazený najskôr Hlavné správy.