Bratislava 12. septembra 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Bratislavská eparchia pozýva na eparchiálnu odpustovú slávnosť pri príležitosti sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža, ktorému je zasvätený katedrálny chrám i farnosť pôsobiaca pri katedrále. Odpust sa uskutoční v nedeľu 16. septembra 2018. Program odpustovej slávnosti bude ako každú nedeľu – budú dve sv. liturgie.

Ilustračné foto

Bohoslužby začínajú utierňou o 8.00 h. v cirkevnoslovanskom jazyku. O 9:00 bude sv. liturgia (cirkevnoslovanská). Archijerejská liturgia bude o 10.30 h. (v slovenskom jazyku), po ktorej bude sprievod okolo chrámu s čítaním evanjelií a následne spoločné agapé. Hosťom a slávnostným kazateľom na tejto liturgii bude parmský eparcha z USA vladyka Milan Lach SJ. Na sv. liturgii o 10.30 budú prítomní aj členovia Rádu hrobu sv. Lazára v Jeruzaleme, čo bude spojené aj s udelením vyznamenaní. V tento deň, ako každú nedeľu, bude aj večiereň (slovenská) poobede o 17:00 h.
Počas odpustovej slávnosti budú v strede chrámu vystavené k verejnej úcte aj pravé relikvie sv. Kríža. Sú  vložené v spodnej časti dreveného rámu ručne písanej ikony Ukrižovania Nášho Pána Ježiša Krista. Ikona bola predstavená počas odpustovej slávnosti Sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom v septembri r. 2008. K verejnej úcte býva vystavená každý rok na chrámový sviatok (14. septembra) ako aj počas svätej štyridsiatnice na krížupoklonnú nedeľu.
Zdroje: Bratislavská eparchia / Stauros 18/2018

Príspevok Bratislavská eparchia pozýva v nedeľu na eparchiálnu odpustovú slávnosť zobrazený najskôr Hlavné správy.