Bratislava 12. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
V utorok na tlačovej besede predsedovia KDH a OľaNO Alojz Hlina a Igor Matovič oznámili meno svojho spoločného kandidáta na primátora hlavného mesta (píšeme o tom TU) Stal sa ním Ján Mrva, starosta mestskej časti Bratislava-Vajnory po tom, ako v historicky prvých „primárkach“ na Slovensku – testovacích voľbách uskutočnených agentúrnym prieskumom – zvíťazil nad svojou súperkou Caroline Líškovou.

Na snímke zľava líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a kandidát na post primátora Bratislavy Ján Mrva

Víťazného kandidáta predstavili novinárom predsedovia oboch strán. Igor Matovič vyzdvihol prvé slovenské primárky ako dobrý demokratický spôsob, pri ktorom sami občania rozhodnú, koho chcú mať za kandidáta. A tiež povedal, že je to najmä pre strany praktický spôsob, ktorý zabezpečí, že sa nebudú trieštiť hlasy a spoločný kandidát bude mať potom o to väčšie šance.
Podľa Matoviča by totiž v opačnom prípade hrozilo, že sa v Bratislave „dostane k moci niekto, kto rozpredá Bratislavu developerom, ktorí postavia mrakodrapy a nebudú tu detské ihriská. Mrva a Líšková v tandeme však zabránia tomu, aby finančné skupiny a oligarchovia cez nejakého svojho fešáka ovládli a sprivatizovali Bratislavu,“ uviedol Matovič.
Podľa výsledkov prieskumu sú v Bratislave v hre štyria silní kandidáti, ktorých preferencie sú veľmi tesné, v rámci štatistickej odchýlky, povedal Matovič. Podľa neho voľby bratislavského primátora budú malým testom toho, ako o rok a pol dopadne zápas o Slovensko: „Parlamentné voľby sa blížia a aj tu v Bratislave zvedieme boj proti zlu, proti finančným skupinám, ktoré si nastrčili viacerých svojich kandidátov, a chcú sa takýmto spôsobom poistiť, aby to nehrali iba na jednu stranu, ale aby to možno vyšlo cez jedného alebo cez druhého.“
„Aj medzi favoritmi primátorských volieb sú ľudia, ktorí majú veľmi blízko k finančným skupinám, k zbohatlíkom, ktorí by Bratislavu chceli zastavať mrakodrapmi bez ohľadu na to, ako sa tu bude ľuďom žiť. My chceme mať za cieľ Viedeň, ktorá je podľa oficiálnych štatistík najlepším miestom pre život na celom svete. Ale na to si musíme Bratislavu uchrániť pred finančnými skupinami,“ varuje podnikateľ Igor Matovič ľudí pred zbohatlíkmi a bezškrupulóznymi politikmi.
Ján Mrva je úspešným a obľúbeným starostom mestskej časti Vajnory. Vo Vajnoroch sa mu podarilo mestskú časť zveľadiť a niečo podobné teraz sľubuje celému mestu. Predstavil svoju víziu mesta s preferovanou mestskou hromadnou dopravou, s čistejšimi, krajšími a bezpečnejšími verejnými miestami, ulicami, parkami, športoviskami a odstránenými environmentálnymi záťažami. Úplne inak by mala Bratislava vyzerať aj z hľadiska parkovacej politiky: pre domorodcov by mali byť na perifériách postavené parkovacie domy, pričom bratislavčania by mali byť oslobodení od mýta. Dopravu by potom zabezpečovala oveľa kvalitnejšia mestská hromadná doprava.
Na tlačovke odpovedal na viaceré otázky novinárov. Jedna z nich sa týkala aj bratislavského metra, o výstavbe ktorého sa v tomto meste hovorí už pol storočia, niekoľkokrát sa začalo stavať, ale keď došli peniaze, nadšenie a funkčné obdobie, vždy sa s tým prestalo. Aj Mrva sľubuje, že sa v tomto smere začne čosi diať: „Odborníci hovoria, že v Bratislave by mala byť podzemná veľkokapacitná koľajová doprava. My teraz ešte nevieme, či to bude plytké metro alebo razené, ale nejaká forma tohto druhu dopravy sa bude musieť realizovať, lebo v oblasti Mlynských Nív vyrastá lokalita, ktorá potrebuje nie električku, ale veľkokapacitnú podzemnú dopravu. V priebehu štyroch rokov pripravíme projektové dokumentácie, územné rozhodnutia, stavebné povolenia. To bude svetový rekord, aby sa to v ďalšom období mohlo stavať, ale nechajme na odborníkov, či pôjde o hĺbené metro alebo len plytké.“
Mrva teda ešte netuší, aké metro to bude, a teda ani koľko to bude stáť, ale keďže deklaruje boj proti finančným skupinám, je možné sa domnievať, že pri finančnej náročnosti výstavby metra, ale aj budovania sľubovaného krajšieho, čistejšieho, ekologickejšieho a bezpečnejšieho mesta so športoviskami, parkovacími domami a ďalšími vymoženosťami, počas jeho primátorovania akiste bude mať Bratislava konečne k dispozícii nejaký veľmi výdatný a nezávislý zdroj financovania. Druhou možnosťou by potom ešte mohlo byť, že to všetko sú iba krásne predvolebné sľuby.
Na našu otázku, či má pripravenú stratégiu alebo konkrétne riešenia situácie ohľadne výrubov v bratislavskom lesoparku, Mrva odpovedal: „Ja som rekreačný bežec, celé Malé karpaty sú od detstva mojou relaxačnou zónou. Chcem zastaviť ťažbu v mestských lesoch, chcem podporiť prírodnú rezerváciu Pramene Vydrice a som v spojení s ochranárskymi organizáciami, ktoré budú vedieť čo presne kde v tomto smere urobiť – primátor nemusí všetko vedieť, ale musí vedieť na ktorých ľudí sa má s ktorou problematikou obrátiť. Ja som za to, aby sa v lesoch ťažilo iba v prípade kalamity, ak treba odstrániť následky.“
Ivan Lehotský
 
Príspevok Bratislava je ohrozená finančnými skupinami, ktorí ju chcú zastavať mrakodrapmi, varuje Matovič zobrazený najskôr Hlavné správy.