New York 14. júla 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Bebeto Matthews)
 
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala v piatok jednomyseľne rezolúciu, na základe ktorej sa má výrazne znížiť počet príslušníkov medzinárodných mierových síl v regióne Dárfúr na západe Sudánu. Reagovala tak na obmedzenie tamojších bojov a zlepšenie bezpečnostných podmienok, informovala agentúra AP

Členovia Bezpečnostnej rady OSN 

Rezolúcia predpokladá aj “eventuálny odchod” mierotvorcov z Dárfúru, kde pôsobia od roku 2007 v rámci spoločných jednotiek OSN a Africkej únie (AÚ). Pätnásťčlenná BR OSN už vlani rozhodla, že počet príslušníkov mierovej misie UNAMID sa zníži o takmer polovicu. Najnovšie rozhodnutie hovorí o ďalšom výraznom znížení – zo súčasných 8735 na 4050 – do 30. júna 2019.
Konflikt v Dárfúre vypukol v roku 2003, keď sa miestni obyvatelia vzbúrili proti vláde v Chartúme.
Tesnou väčšinou BR OSN v piatok prijala i rezolúciu týkajúcu sa Južného Sudánu, ktorý je nezávislou krajinou od roku 2011. Na základe dokumentu, ktorého predkladateľom boli Spojené štáty, bude na túto najmladšiu krajinu sveta uvalené zbrojné embargo, a to i napriek námietkam, že to môže oslabiť snahy o ukončenie tamojšieho konfliktu, trvajúceho už päť rokov.
Rezolúcia tiež zavádza sankcie voči súčasnému námestníkovi juhosudánskeho ministra obrany a bývalému náčelníkovi armády. V hlasovaní ju podporilo deväť členov BR OSN, čo je minimálny počet potrebný na prijatie, zatiaľ čo zvyšných šesť sa hlasovania zdržalo, uvádza AP.
 
Príspevok BR OSN prijala rezolúcie o konfliktoch v Sudáne a Južnom Sudáne zobrazený najskôr Hlavné správy.