Frankfurt nad Mohanom 19. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Rast ekonomiky eurozóny sa stabilizoval a najnovšie kroky Európskej centrálnej banky (ECB) na podporu hospodárstva fungujú, povedal slovinský člen Rady guvernérov ECB Boštjan Vasle

Na snímke slovinský člen Rady guvernérov ECB Boštjan Vasle

„Nevidím dôvod na úpravu súčasných odhadov rastu ekonomiky,“ povedal Vasle v rozhovore pre agentúru Reuters. Ako dodal, ekonomika sa vyvíja presne tak, ako ECB vo svojej prognóze predpokladala. „V tejto chvíli je situácia pod kontrolou a veci sa uberajú očakávaným smerom,“ dodal.

Najnovšie údaje z priemyslu a obchodu síce naznačujú, že súčasné slabšie tempo rastu ekonomiky bude pokračovať aj v prvých mesiacoch budúceho roka, signály z oblasti služieb a z trhu práce sú však zasa pozitívnejšie.

Vasle priznáva, že možnosti ECB sú obmedzené, čo zvyšuje tlak na fiškálnu politiku. Dodal však, že v prípade potreby má ECB ešte stále priestor aj na prípadné ďalšie kroky. „Ak sa situácia zmení, je tu priestor (na ďalšie zníženie úrokových sadzieb),“ uviedol.

Na druhej strane upozornil, že je čas, aby sa do podpory ekonomiky eurozóny zapojili aj členské štáty a nenechávali všetko na pleciach ECB. Ako povedal, ECB v rámci svojej menovej politiky urobila výrazné kroky a teraz potrebuje spoluprácu.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj