Mostar 12. októbra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Amel Emric)
 
Nacionalisti spochybňujú zvolenie Željka Komšiča tvrdiac, že ho podporili moslimskí voliči a nezastupuje tak Chorvátov

Dav vo štvrtok prešiel cez etnicky rozdelené južné mesto Mostar, ktorý držal nápisy “Nie môj prezident” a “RIP demokracia” na protest proti voľbe Željka Komšiča

Niekoľko tisíc bosnianskochorvátskych nacionalistov vo štvrtok protestovalo proti zvoleniu umierneného politika Željka Komšiča za chorvátskeho zástupcu v trojčlennom predsedníctve Bosny a Hercegoviny. Dav demonštrantov pochodoval mestom Mostar, pričom niektorí niesli transparenty s nápismi ako “Nie môj predseda” či “RIP demokracia”. Protestujúci tiež zapálili sviečky pred miestnou kanceláriou chorvátskeho predsedníctva, ktorú zriadil Komšičov predchodca a tohtoročný neúspešný kandidát Dragan Čovič.
Komšič získal kreslo v predsedníctve, ktoré okrem jedného Chorváta tvorí aj jeden bosniansky moslim a jeden Srb, v nedeľňajších voľbách. Politik je zástancom posilnenia jednoty Bosny a Hercegoviny. Nacionalisti spochybňujú jeho zvolenie tvrdiac, že ho podporili moslimskí voliči a nezastupuje tak Chorvátov. Niektoré obce, kde dominuje bosnianskochorvátske obyvateľstvo, po voľbách dokonca vyhlásili, že tam nie je Komšič vítaný. Tento spor by mohol spôsobiť povolebnú krízu, pripomína agentúra AP. Komšičovo zvolenie sa tiež stretlo s kritikou zo susedného Chorvátska.
Bosna a Hercegovina je od vojny z rokov 1992 – 1995 rozdelená na moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a srbskú časť Republiku srbskú. V krajine pretrváva hlboké rozdelenie medzi etnickými skupinami, ktoré jej bráni vo vstupe do Európskej únie či do NATO.
 
Príspevok Bosnianskochorvátski nacionalisti protestovali proti novému chorvátskemu zástupcovi v predsedníctve zobrazený najskôr Hlavné správy.