Sarajevo 10. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Liu Heung Shing)

Bosna si pripomína 20. výročie návštevy princeznej Diany, jej poslednej zahraničnej cesty pred tým, ako zomrela pri autonehode v Paríži
Kampaň princeznej proti pozemným mínam priviedla Dianu na trojdňovú návštevu Bosny, ktorú začala 9. augusta 1997. Počas nej sa stretla s obeťami, ktoré utrpeli zranenia v krutej občianskej vojne v krajine v 90. rokoch minulého storočia.
Na archívnej snímke z roku 1989 princezná Diana

Tri týždne po návšteve v Bosne, ktorá sa uskutočnila práve v čase zverejnenia správ o Dianinom ľúbostnom vzťahu s Dodim al Fayedom, dvojica zahynula pri havárii v parížskom tuneli. Vodič auta s Dianou a Dodim na zadnom sedadle stratil kontrolu nad vozidlom, keď ich prenasledovali fotografi.
Britský veľvyslanec v Bosne Edward Ferguson dnes na spomienkovej konferencii v bosnianskom hlavnom meste Sarajevo vyhlásil, že Diana by bola zarmútená faktom, že míny stále zabíjajú ľudí v tejto krajine.
“Podľa môjho názoru Diana pred 20 rokmi urobila to, že poukázala na problém s mínami, a naozaj sa jej podarilo pritiahnuť obrovskú pozornosť verejnosti – nikomu inému by sa to zrejme tak nepodarilo,” povedal Ferguson.
“Kráčaním cez mínové pole v Angole, návštevou Bosny a Hercegoviny len niekoľko dní pred svojou tragickou smrťou. Naozaj pritiahla pozornosť verejnosti, a teda aj pozornosť politikov,” uviedol britský veľvyslanec.
Dodal, že neobjavené pozemné míny aj napriek určitému nedávnemu pokroku stále predstavujú v Bosne nebezpečenstvo. V strachu z mín žije pol milióna ľudí, čiže približne 15 percent bosnianskeho obyvateľstva, upozornil Ferguson.
Cestu princeznej do Bosny organizovala skupina The Land Mines Survivors’ Network (Sieť ľudí, ktorí prežili výbuch pozemnej míny). V roku 1995 ju založili dve americké obete pozemných mín, Ken Rutherford a Jerry White.
Diana počas návštevy prekvapujúco zavítala na návštevu rodiny Suljkanovičovcov, prišla do jej jednoduchého domu v malej dedinke Dobrnja neďaleko mesta Tuzla.
Niekoľko týždňov predtým otec rodiny Muhamed Suljkanovič prišiel o obe chodidlá, keď šliapol na mínu v lese pri dome – bol to pozostatok trojročnej vojny v Bosne.
Diana mu priniesla na narodeniny 9. augusta tortu, spomína Muhamedova manželka Suada: “Diana a jej priateľ Ken (Rutherford), Američan, priniesli narodeninovú tortu a zaspievali mu ‘veľa šťastia’. Boli sme v šoku. Odkiaľ to vedeli?”
Avšak radosť rodiny Suljkanovičovcov sa zmenila na neuveriteľný šok, keď niekoľko týždňov po Dianinej návšteve počuli v rádiu, že princezná zomrela.
“Čože? Vravel som si. Ako to? Kde? Nemohol som tomu uveriť. Hneď po tom som dal svojej novonarodenej dcére meno Diana, po princeznej. Vraví sa, že dobrých ľudí si treba pripomínať, a my si ju pripomíname takto,” povedal Muhamed Suljkanovič.
Princezná Diana na návšteve Muhamedovi prisľúbila, že mu finančne prispeje na novú protézu. Len niekoľko mesiacov po jej smrti bosnianska rodina dostala podľa svojich slov od britskej kráľovskej rodiny dar – presne tú sumu, akú prisľúbila Diana.