Budapešť/Sofia 19. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Petrova)

Na vonkajších hraniciach Európskej únie je potrebná prísna ochrana, povedal v pondelok v Sofii bulharský premiér Bojko Borisov po schôdzke s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.
Na snímke maďarská premiér Viktor Orban a bulharský premiér Bojko Borisov

Podľa agentúry MTI ministerský predseda krajiny, ktorá v súčasnosti predsedá Rade EÚ, zdôraznil, že v Európe je migračná kríza, ktorú je možné riešiť sprísnenou kontrolou hraníc a v konfliktných zónach zriadením tzv. hotspotov – registračných miest. “Po ukončení vojny v krajinách pôvodu sa migranti musia vrátiť do svojej vlasti, aby ju obnovili,” dodal bulharský premiér.
Borisov avizoval, že pozorne preskúma maďarský návrh na riešenie migrácie, ktorý mu odovzdal Orbán. Ten podotkol, že nový migračný plán Únie je pre Maďarsko úplne neprijateľný, pretože v jeho centre je opäť povinné prerozdeľovanie prisťahovalcov.
Prioritou maďarského návrhu je ochrana vonkajších hraníc EÚ, zdôraznil Orbán, ktorý ocenil, že Bulharsko postavilo hraničné zábrany, podobne ako Maďarsko.
Maďarský premiér vyjadril nádej, že bulharské predsedníctvo v Rade EÚ prináša šancu na eurointegráciu Balkánu. Orbán sa prihovoril za rozvoj infraštruktúry, ktorá lepšie prepojí Balkán s EÚ, a takisto za prijatie Bulharska do schengenského priestoru.
Podľa bulharského premiéra sú z hľadiska ekonomického rozvoja krajín západného Balkánu mimoriadne dôležité paneurópske dopravné koridory, ktoré pretínajú túto oblasť, a dôležité je aj ich rozširovanie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.