Londýn 26. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Kontroverzný britský minister zahraničných vecí Boris Johnson nedomyslel možné dôsledky svojich verbálnych útokov na ruského prezidenta Vladimíra Putina keď ho obvinil, že organizuje tohtoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Moskve v podobnom veľkolepom štýle ako Adolf Hitler organizoval letné olympijské hry v Berlíne v roku 1936.

Na snímke britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

Veľvyslanectvo Ruskej federácie vo Washingtone pripomenulo zábudlivému šéfovi britskej diplomacie, že to bol práve anglický futbalový tím, ktorý v máji 1938 v plnej zostave hajloval vztýčenou pravicou pred 110-tisícovým obecenstvom. Anglickí futbaloví reprezentanti vtedy nacistickým pozdravom vzdali hold Hermannovi Goeringovi, Rudolfovi Hessovi, Josephovi Goebbelsovi a ďalším pohlavárom nacistického režimu prítomným na tribúne berlínskeho štadiónu.
Predmetné video, ktoré ruská ambasáda v USA zverejnila na svojom tweete (https://twitter.com/RusEmbUSA), bolo odpoveďou na urážlivé vyjadrenia Borisa Johnsona a jeho snahy pripísať vlastné hriechy svojich krajanov Rusom. V komentári k tomuto zahanbujúcemu videu ruská ambasáda Borisovi Johnsonovi taktiež pripomenula, že na rozdiel od Angličanov bol nacistický pozdrav pre Rusov nemysliteľný tak v roku 1938 ako aj v súčasnosti, kedy je tento pozdrav v Rusku dokonca trestný.
Tweet ruskej ambasády zhliadlo v priebehu krátkeho času veľké množstvo ľudí, pričom samotní Angličania priznali, že k nepríjemnej scéne s anglickými futbalistami v hlavnej úlohe v máji 1938 skutočne došlo a tento fakt sa nedá z histórie vymazať. V konečnom dôsledku sa zhodli v tom, že hanebné komentáre Borisa Joihnsona na adresu Ruska a osobne ruského prezidenta Vladimíra Putina sú vrcholom farizejstva a pokrytectva.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Boris Johnson sa blamoval, Rusi mu pripomenuli ako anglickí futbalisti hajlovali už v roku 1938 zobrazený najskôr Hlavné správy.