Bombaj 26. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
 
Indická finančná metropola Bombaj si v pondelok pripomenula desiate výročie koordinovaných teroristických útokov z novembra 2008, pri ktorých zomrelo 166 ľudí a vyše 600 utrpelo zranenia. Spojené štáty pri tejto príležitosti ponúkli novú odmenu päť miliónov dolárov za informácie vedúce k dolapeniu tých osôb zodpovedných za bombajské útoky, ktoré stále unikajú spravodlivosti

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo zároveň vyzval Pakistan a ďalšie krajiny, aby voči teroristom zapleteným do útokov uplatnili sankcie Bezpečnostnej rady OSN.
V Bombaji sa v pondelok konali spomienkové podujatia na miestach, na ktorých od 26. do 28. novembra 2008 útočilo desaťčlenné teroristické komando.
Poprední predstavitelia indického štátu Maháráštra sa zúčastnili na kladení vencov pri pamätníku pripomínajúceho takmer dve desiatky príslušníkov bezpečnostných síl, ktorí zahynuli v boji s teroristami.
“Vďačný národ sa skláňa pred našimi statočnými policajtmi a príslušníkmi bezpečnostných zložiek, ktorí počas útokov v Bombaji hrdinsky bojovali s teroristami,” uviedol vo vyhlásení k výročiu indický premiér Naréndra Módí.
Spomienkové udalosti sa konali aj na viacerých ďalších miestach, ktoré sa v novembri 2008 stali terčom útokov: na železničnej stanici čhatrapatího Šivádžího, v hoteloch Trident/Oberoi a Tádž Mahal a v priestoroch židovského centra Nariman House. Extrémisti vyzbrojení útočnými puškami a granátmi okrem toho zaútočili aj na kaviareň, kino či nemocnicu.
Útok teroristov zo zakázanej militantnej skupiny Laškare tajjaba (LeT) v Bombaji bol pripravovaný v susednom Pakistane. Tam prebehol aj súdny proces s veliteľom LeT Zakím ar-Rahmán Lakhvím, ktorého však pred troma rokmi prepustili z väzenia na kauciu, čo prispelo k vyostreniu dlhodobo napätých vzťahov medzi oboma jadrovými mocnosťami. Posledného žijúceho útočníka z Bombaja obesili v Indii v novembri 2012.
 
Príspevok Bombaj si pripomenul desiate výročie útokov, USA ponúkli odmenu zobrazený najskôr Hlavné správy.