Dubaj 7. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

Iránsky tanker Adrian Darya 1 (predtým známy ako Grace 1), ktorý pre podozrenie z prepravy ropy do Sýrie v júli v Gibraltárskom prielive zadržala a následne prepustila Británia, sa nachádza neďaleko sýrskeho prístavu Tartús. Dokazujú to satelitné snímky, ktoré v sobotu získala agentúra AP

Na snímke poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton

Nové snímky iránskeho supertankera zhotovené satelitom spoločnosti Maxar Technologies sa zhodujú s čiernobielou fotografiou, ktorú predtým na Twitteri zverejnil poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton.

“Každý, kto tvrdil, že Adrian Darya 1 nesmeruje do Sýrie, bol na omyle. Teherán si myslí, že je dôležitejšie podporovať vražedný Asadov režim ako postarať sa o vlastný národ. Môžeme spolu rokovať, ale Irán sa nedočká nijakého zmiernenia sankcií, kým neprestane klamať a šíriť hrôzu,” napísal nad snímku tankera Bolton.

Iránski predstavitelia nikdy nepriznali, že Adrian Darya 1 smeruje do Sýrie. Posádka lode v pondelok vypla transpondér.

Iránsky tanker spôsobil diplomatickú roztržku Teheránu s Washingtonom a Londýnom. Gibraltár, britské zámorské územie, ho zadržal 4. júla pre podozrenie z prepravy ropy do Sýrie, čo by bolo porušením sankcií Európskej únie voči Damasku. Tanker bol prepustený 18. augusta po ubezpečení zo strany Iránu, že náklad nesmeroval do Sýrie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj