Jeruzalem 20. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- David Karp)
 
Poradca USA pre národnú bezpečnosť John Bolton uviedol, že Rusko je len jednou zo štyroch krajín, ktoré by sa mohli snažiť zasahovať do kongresových volieb Spojených štátov v roku 2018

Na snímke John Bolton

V exkluzívnom rozhovore pre ABC News v nedeľu ráno Bolton povedal, že USA sú znepokojené možným zasahovaním do volieb okrem Ruska aj zo strany Číny, Severnej Kórey a Iránu.
“Môžem s konečnou platnosťou povedať, že je to dostatočný národný bezpečnostný problém, pokiaľ ide o čínske zasahovanie, iránske zasahovanie a severokórejské zasahovanie, že podnikáme kroky, ktoré sa snažia zabrániť tomu, takže skutočne sú to tieto všetky štyri krajiny,” uviedol Bolton v rozhovore v jeruzalemskom hoteli King David.
Na otázku, či v tomto smere bolo niečo konkrétne zo strany Číny, neodpovedal priamo, ale znova zopakoval, že “keď sa pozrieme na voľby v roku 2018, sú to štyri krajiny, ktoré nás najviac znepokojujú”.
V sobotu prezident USA Donald Trump do twítu napísal, že vyšetrovatelia by mali rozšíriť rozsah skúmania volebného zasahovania aj na iných ako Rusko: “Všetci blázni, ktorí sú zameraní len na nazeranie na Rusko, by sa mali začať pozerať aj iným smerom, k Číne”. Ale nakoniec by to mohol byť hocikto iný.

Bolton sa má v nasledujúcom týždni v Ženeve stretnúť s ruským bezpečnostným poradcom v nadväznosti na summit Trump-Putin 16. júla v Helsinkách. Trump sa dostal pod tvrdú a rozsiahlu kritiku, keď po tomto stretnutí na tlačovej konferencii sa zdalo, že akceptuje odmietnutie ruského vodcu miešanie sa do amerických volieb napriek tomu, že americké spravodajské agentúry tvrdili opak.
Podľa Trumpových slov mu vtedy Putin povedal, že to nie je Rusko, a Trump vyhlásil, že “nevidí žiaden dôvod, prečo by to tak nemalo byť”. A dodal: “Mám veľkú dôveru vo svojich spravodajcoch, ale poviem vám, že prezident Putin bol v dnešnom popretí extrémne dôrazný a silný.”
Trump aj vtedy poznamenal, že “okrem Ruska by mohli byť aj iní ľudia za miešaním sa do amerických volieb v roku 2016”.
 
Príspevok Bolton: Ovplyvniť americké voľby by mohli aj iné krajiny okrem Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.