Washington 10. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Abir Sultan)
 
Spojené štáty sa v pondelok zaviazali použiť všetky prostriedky potrebné na ochranu svojich občanov a spojencov pred stíhaním Medzinárodným trestným súdom (ICC).

Na snímke John Bolton

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton uviedol, že tento súd je “nelegitímny” a “prakticky pre nás už mŕtvy”. Vyjadril sa tak na pôde konzervatívnej organizácie Federalist Society vo Washingtone.
Uviedol, že ICC ohrozuje “ústavné práva” Američanov a zvrchovanosť Spojených štátov. Bolton tiež pohrozil súdu a jeho personálu sankciami, ak bude pokračovať vo vyšetrovaní údajných vojnových zločinov spáchaných Američanmi v Afganistane.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v reakcii na Twitteri uviedla, že útok Boltona a administratívy prezidenta Donalda Trumpa na ICC je útokom na milióny obetí a tých, čo prežili najzávažnejšie zločiny, ktoré definuje medzinárodné právo.
Cieľom ICC, ktorý sídli v Haagu, je postaviť pred spravodlivosť páchateľov vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy.
Americký prezident Bill Clinton podpísal Rímsky dohovor, ktorým sa zriadil ICC. Jeho nástupca George W. Bush tento podpis stiahol pre obavy z nespravodlivého stíhania Američanov z politických dôvodov, pripomína agentúra AP.
 
Príspevok Bolton: Medzinárodný trestný súd je “pre nás mŕtvy” zobrazený najskôr Hlavné správy.