Jeruzalem 23. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)

Po tom, ako americký prezident Donald Trump odvolal tento týždeň odvetné údery na iránske ciele, jeho poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton varoval v nedeľu Irán, aby “si nemýlil opatrnosť a zdržanlivosť USA so slabosťou”

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo) a poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton

“Nikto im nedal poľovný lístok na Blízkom východe,” vyhlásil Bolton na tlačovej konferencii s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Jeruzaleme.

Trump v piatok oznámil, že na poslednú chvíľu odvolal nálety na iránske ciele, keď mu generáli oznámili, že by pri nich zahynulo 150 ľudí, čo by podľa neho nebola primeraná reakcia na štvrtkové zostrelenie amerického prieskumného bezpilotného lietadla Iránom.

Teherán tvrdí, že dron narušil vzdušný priestor Iránu, čo Washington popiera s tým, že lietadlo bolo zostrelené nad medzinárodnými vodami v Hormuzskom prielive.

Bolton potvrdil, že Spojené štáty uvalia na Teherán ďalšie sankcie, a zdôraznil, že Irán nikdy nesmie získať jadrové zbrane. Zopakoval tiež vyjadrenie Trumpa, keď povedal: “Naša armáda je prebudovaná, nová a pripravená – zďaleka najlepšia na svete.” Dodal, že Trump zastavil údery na Irán len “tentoraz”.

Netanjahu povedal, že iránska agresia v regióne prudko narástla krátko po podpísaní tzv. jadrovej dohody Teheránu so svetovými veľmocami z roku 2015. Následné zrušenie sankcií podľa neho viedlo k “explózii teroru a agresie” zo strany Teheránu.

Bolton pricestoval do Izraela na trojstranné stretnutie s izraelským a ruským náprotivkom Meirom Benom-Šabbatom a Nikolajom Patruševom. V tejto súvislosti poznamenal, že “súčasné okolnosti v regióne robia naše rozhovory ešte aktuálnejšími”.

Rozhovory národnobezpečnostných poradcov sa budú konať v pondelok a utorok v Jeruzaleme, očakávanými témami sú situácia v regióne, konflikt v Sýrii či najnovšia eskalácia napätia s Iránom. Podľa Netanjahua pôjde o “nevídané, historické stretnutie”.

Denník New York Times informoval, že Bolton sa stretne aj s izraelskými expertmi, ktorí v minulosti viackrát simulovali útoky na iránske jadrové zariadenia.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj