Rio De Janeiro 29. januára 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Silvia Izquierdo)
 
Novozvolený konzervatívny brazílsky prezident Jair Bolsonaro v sobotu zopakoval, že sa postará o to, aby sa zjednodušil prístup Brazílčanov k strelným zbraniam pre vlastnú potrebu, pretože odkedy bolo sprísnené držanie zbraní, tak sa rozmohla kriminalita, páchaná zbraňami držanými načierno, ku ktorých sa kriminálnici dostávali ilegálne. Útočníkov nemal kto zastaviť a násilná kriminalita išla prudko hore

Na snímke brazílsky prezident Jair Bolsonaro

Ako napísal na Twitter, hneď po inaugurácii, ktorá sa uskutoční 1. januára, vydá prezidentský dekrét, na základe ktorého bude umožnené vlastníctvo zbraní všetkým dospelým občanom bez kriminálnej minulosti. Zlegalizovanie vlastníctva zbraní bol jeden z kľúčových Bolsonarových sľubov počas volebnej kampane.
Brazília pritom teraz, keď je vlastníctvo zbraní ešte oficiálne pod prísnou kontrolou, patrí ku krajinám, kde sa každoročne odohrávajú rekordné počty vrážd v porovnaní s počtom obyvateľov a to práve z dôvodu nemožnosti slušných ľudí brániť sa, lebo kriminálnici sa k zbraniam dostanú nelegálne ale slušní ľudia, ktorí dodržiavajú zákon majú ich vlastnenie zakázané. V roku 2017 sa Brazília v tomto ukazovateli umiestnila celosvetovo na prvom mieste, zastrelili tu viac ako 63 000 ľudí.
 
Príspevok Bolsonaro hneď po nástupe do funkcie zjednoduší prístup občanov k zbraniam. Slušný človek musí mať právo brániť sa zobrazený najskôr Hlavné správy.