Bolo objavené najstaršie zobrazenie vesmírnej katastrofy

Kašmír 12. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:IGNCA/Tata Institute of Fundamental Research)

Skupina astronómov z Ústavu základného výskumu Tata v Indii objavila maľbu vesmírneho fenoménu, ktorá pravdepodobne zobrazuje supernovu. Artefakt je starý okolo 5 000 rokov, čo ho robí najstarším starovekým zobrazením erupted hviezdy. Napísal o tom denník Quartz
V Kašmíre nájdený kus skaly

Maľba bola objavená v Kašmíre na juhozápade polostrova Hindustan. Kus skaly, na ktorom bola vytvorená, bol súčasťou starovekého domu pochádzajúceho z roku 2100 pr. N. L. Na kameni sú znázornené dva žiarivé objekty na nebi a tiež podobizne ľudí a zvierat. Podľa bádateľov jeden zo žiariacich objektov predstavuje buď Slnko, alebo Mesiac a ďalším je supernova.
Supernova označuje poslednú etapu života hviezdy, pri ktorej dochádza k jej explózii, pri ktorej sa uvoľňuje obrovské množstvo energie žiarenia. Pritom intenzívne röntgenové žiarenie trvá stovky až tisíc rokov po explózii.
Vedci prehľadali databázu supernov a zistili, že zážih označený ako HB9 musel byť na Zemi viditeľný asi 3600 rokov pr. N. L. Táto supernova je vzdialená 2600 svetelných rokov od Slnka a vyzerala ako žiarivý kruh, ktorý svojím žiarením iba trochu ustupoval Mesiaci v splne.
Podobizne ľudí a zvierat podľa odborníkov predstavujú súhvezdia, ktorá obklopovala miesto na oblohe, kde došlo k výbuchu HB 9. Človek s lukom je Orion, jeleň je Býk, muž s oštepom predstavuje časť rýb a pes je galaxia Andromeda. Tieto kresby sa zhodujú s ozajstnými súhvezdiami a žiariace kruhy zodpovedajú polohe supernovy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)