Bolívia 9. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR/Syrian Revolutionary Command Council in Hama/AP)

Bolívijský veľvyslanec v OSN Sacha Llorenti podrobil ostrej kritiky americkú ozbrojenú agresiu v Sýrii, ktorou Washington hrubo pošliapal medzinárodné právo

Ilustračné foto

„USA považujú sami seba za vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov a vykonávateľov trestov,“ uviedol bolívijský diplomat a pripomenul chronicky známu kauzu niekdajšieho ministra zahraničných vecí USA Colina Powella, ktorý v minulosti bez hanby podsúval OSN vyfabrikované „dôkazy“ o údajných zbraniach hromadného ničenia v Iraku s cieľom ospravedlniť americkú agresiu voči Bagdadu.

Veľvyslanec Llorenti v prejave na pôde OSN pripomenul Američanom klamstvá a manipulácie fotkou Colina Powella z čias jeho legendárneho vystúpenia v OSN, ktorým sa zapísal do dejín ako tragický dôkaz toho, že USA sa uchyľujú ku klamstvám vždy, keď potrebujú zdôvodniť nejakú svoju vojnu.

USA si podľa bolívijského diplomata zrejme myslia, že sú globálnym šerifom, ale z pohľadu Bolívie sa USA správajú ako obyčajný bandita. Medzinárodné právo nie je podľa Bolívie o tom, že USA si svojvoľne uzurpujú funkciu vyšetrovateľa, prokurátora, sudcu a kata. Jednostranné ozbrojené intervencie USA sú podľa Llorentiho typickým imperialistickým konaním. USA tak dávajú najavo, že pohŕdajú medzinárodným právom a ignorujú ho vždy, keď im nevyhovuje. Niekto to už musí nahlas povedať a Bolívia má podľa Llorentiho dosť odvahy na to, aby to povedala.

Bolívia aktuálne zastáva post jedného z desiatich nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.