Bogota 10. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Juan Karita)

Bolívijský prezident Evo Morales v sobotu vyzval na „bezodkladné“ rokovania s opozíciou na pozadí prebiehajúcich nepokojov v tejto juhoamerickej krajine. Morales zároveň požiadal o pomoc i samotného pápeža, informovala tlačová agentúra DPA

Na snímke Evo Morales

„Pre zachovanie mieru v našej milovanej Bolívii úpenlivo vyzývam na rokovania s predstaviteľmi strán, ktorí získali poslanecké kreslá vo voľbách,“ uviedol Morales na Twitteri.

Prezident takisto vyzval pápeža Františka, ako aj obhajcov ľudských práv a medzinárodné organizácie, aby „sa pridali k našej sťažnosti voči protidemokratickým skupinám, ktoré v Bolívii vyvolali prevrat“.

Výzva prichádza deň po tom, ako Morales vyhlásil, že násilné skupiny spustili „štátny prevrat“; v niekoľkých regiónoch bola hlásená vzbura medzi policajnými silami. Rozsiahle protesty boli podnietené počas októbrových volieb, v ktorých Morales získal silný mandát.

Bolívijská volebná komisia predtým v piatok poprela, že by boli volebné nezrovnalosti odhalené počas samotného hlasovania, zatiaľ čo demonštranti trvajú na novom hlasovaní.

Volebná komisia zastavila zverejňovanie predbežných výsledkov, keď z nich bolo jasné, že v rozhodujúcom kole volieb sa stretnú ľavicový Morales a jeho stredopravicový vyzývateľ Carlos Mesa. Morales bol neskôr vyhlásený za víťaza prvého kola volieb.

Andská krajina zažíva už niekoľko týždňov protesty a nepokoje súvisiace s údajnými volebnými podvodmi. Morales však podľa DPA odmieta výzvy na odstúpenie.

Morales (60) je prvým domorodým prezidentom Bolívie a zároveň najdlhšie slúžiacou hlavou štátu; v minulosti získal tri mandáty už v prvých kolách volieb.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj