New York 26. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Daniel Roland)
 

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch predpovedala, že následkom obchodných vojen sa rast svetovej ekonomiky zníži v roku 2019 o 0,4 percentného bodu.

Ilustračné foto

„Rozvoj obchodných konfliktov, ktoré môžu viesť k ďalším dovozným clám v celkovej výške dva trilióny dolárov svetových obchodných prúdov, povedie k zníženiu úrovne rastu svetovej ekonomiky o 0,4 percentného bodu v roku 2019, na 2,8 z 3,2 percent,” uvádza sa v správe agentúry.
Podľa názoru analytikov najviac utrpí hospodárstvo USA, Kanady, Mexika a Južnej Kórei.
Čo sa týka ruskej ekonomiky, Fitch predpovedá spomalenie rastu HDP o 0,6 percentného bodu v roku 2019 a o 0,7 percentného bodu v roku 2020.
Na čínsku ekonomiku budú mať obchodné spory najmenší dopad: agentúra očakáva spomalenie rastu HDP iba o 0,3 percentného bodu v rokoch 2019 a 2020.
V agentúre Fitch uvádzajú, že obchodné vojny povedú k ďalším výdajom spoločností, zníženie miezd a v perspektíve k zníženiu medzinárodného obchodu.
Prezident USA Donald Trump nedávno pohrozil zavedením cla na auta vyrobené v Európe. Bude to uskutočnené v prípade, že rokovanie s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom nebude úspešné.
 

Príspevok Boli spočítané straty následkom obchodných vojen zobrazený najskôr Hlavné správy.