Birminghamu 11. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Fernando Vergara)

Vedci z univerzít Birminghamu a Yorku odhalili typ mozgovej aktivity spojený so zapamätaním a spracovaním informácií v spánku. Píše o tom portál Eurekalert.

Ilustračné foto

Výskumníci sa zamerali na vlny mozgovej aktivity v spánku, ktoré je možno vidieť pomocou elektroencefalogramu. Vedcov zaujímalo, ako ovplyvňujú fungovanie pamäte v spánku.
Aby to zistili, vykonali experiment: jeho účastníkov poprosili, aby si zapamätali spojenie medzi slovami a obrázkami objektov pred spánkom. Keď ľudia driemali, opakovali im polovicu týchto slov, aby spustili proces reaktivácie pamäte. Keď sa respondenti prebudili, povedali im slovo a prosili, aby si spomenuli správne asociácie. Vyšlo najavo, že ľudia si najlepšie zapamätali obrázky a scény spojené so slovami, ktoré im vedci opakovali, keď spali. Výsledky elektroencefalogramu ukázali, že práve v tomto okamihu vznikali tzv. spánkoé vretienka.
Podľa slov Bernharda Staresinu z Psychologickej školy Birminghamskej univerzity sa môže stať stimulovanie vretien elektródami jedným zo spôsobov zlepšenia pamäte. Vedci predpokladajú, že ich objav pomôže ľuďom, ktorí sa ťažko učia.
“Nové veci si ľudia zapamätali v stave bdelosti, v spánku však mozog informáciu spracováva a robí ju prístupnejšiou, aby si človek na ňu mohol spomenúť, až to bude najviac potrebovať. To je dôležité pre štúdium, ako aj pre pochopenie toho, čo môžeme urobiť, aby sme predĺžili zdravie mozgu,” podotkol iný autor štúdie, Scott Cairney z oddelenia psychológie Yorskej univerzity.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.