Malmö 3. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Bram Janssen)
 
Podľa dostupných informácií členovia Islamského štátu, ktorí sa v posledných rokoch vrátili do Švédska, vytvorili “podzemné mešity”, kde prijímajú nových členov. Informácie priniesol portál Breitbart

Ilustračné foto

Podľa švédskej bezpečnostnej služby (Säpo) sa približne 150 z celkového počtu 300 podporovateľov a bojovníkov Islamského štátu vrátilo do Švédska.
Predpokladá sa, že niektorí z tých, ktorí sa vracajú, začali v Malmö prijímať nových extrémistov, väčšinou ide o mladých, hlási TV4 Nyheterna.
“Môžu byť považovaní za hrdinov pre mladých ľudí, ktorí sú ohrození a radikalizovaní. To samozrejme zvyšuje obavy a vytvára nestabilitu. Ľudia sa obávajú o svoje deti,” uviedol Michael Helders, aktivista proti násilnému extrémizmu.
Švédska univerzita pre národnú obranu tvrdí, že v súčasnosti žije v Malmö približne 20 členov Islamského štátu.
Až doteraz Švédsko nestíhalo žiadneho z vracajúcich sa členov Islamského štátu, hoci prokurátorka Karolina Wieslander v nedávnom rozhovore s televíznou spoločnosťou SVT uviedla, že je možné postaviť vracajúcich sa militantov pred súd.
Na otázku, prečo nikdy nikto z nich nebol postavený pred súd, Wislander uviedla, že je potrebný “dlhodobý” prístup a dodáva: “Nemôžete to vnímať, ako keby to bola len otázka trestu. Musíme všestranne pracovať s týmito jednotlivcami. Ak sa vrátia do Švédska, musia dostať príležitosť vrátiť sa do švédskej spoločnosti.”
V posledných rokoch vo Švédsku narastá problém radikálneho islamského extrémizmu. Peder Hyllengren zo Švédskej univerzity obrany tvrdí, že krajina sa stala osou medzinárodného islamského extrémizmu.
 
Príspevok Bojovníci Islamského štátu, ktorí sa vrátili do Švédska, vytvárajú “podzemné mešity” zobrazený najskôr Hlavné správy.