Avdejevk 1. februára 2017 (HSP/ria ru/ Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

Ruský portál ria ru sa venuje zostreniu situácie na Donbase a výsledkom návštevy Petra Porošenka v Berlíne

Ukrajina obvinila Rusko z vyostrenia situácie na Donbase. Podľa Kyjeva nastúpili separatisti do útoku v oblasti Avdejevky.

Na snímke ukrajinský prezident Petro PorošenkoNa snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Moskva má dôkazy o tom, že pod Avdejekou útočia ukrajinské jednotky, ktoré prekročili demarkačnú hranicu, určenú medzi separatistami a Ukrajincami po porážke Ukrajincov pri Debaľceve. Vyzerá to tak, že Kyjev nekontroluje viaceré z dobrovoľníckych bataliónov a časť armády, dislokovanej v oblasti Donecka.

Separatisti potvrdili, že sú ochotní zaviesť režim zastavenia paľby v oblasti Avdejevky, Ukrajinci však neustále na pozície ozbrojených síl Doneckej republiky útočia.

Podľa informácii Eduarda Basurina, doneckej rozviedke sa podarilo zachytiť hlásenie náčelníka ukrajinského generálneho štábu Viktora Muženka. V doklade Muženko priznáva, že počas útoku z 29. na 30.1.2017 zahynulo 80 príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl a 70 utrpeli zranenia.

Kvôli situácii v Avdejevke skrátil Porošenko návštevu Nemecka a vrátil sa na Ukrajinu. Kyjevskí politici žiadajú medzinárodné organizácie, aby zatlačili na Moskvu a prinútili ju uznať Minské dohovory.

Ruský politik Alexej Puškov označil Porošenkove náhle ukončenie návštevy Nemecka a návrat na Ukrajinu za prejav zrežírovaného vystúpenia. Porošenko sa snaží destabilizovať situáciu, aby čo najviac sťažil Trumpovi zbližovanie s Ruskom a režisérmi jeho vystúpenia sú americkí neoconi a jastrabi, ktorí nevedia stráviť, že v prezidentských voľbách prehrali.

Podľa ruských analytikov je momentálne situácia pod Avdejevkou značne napätá, ide o najväčšie vyostrenie situácie od začiatku roka 2017. Kyjev tvrdí, že provokujú Rusi, ktorí vedú hybridnú vojnu proti Ukrajine, nedokážu však vysvetliť skutočnosť, ako sa Ukrajinci, ktorí sa údajne bránia, ocitli východne od demarkačnej línie určenej v roku 2016.

Arsen Avakov sa vyjadruje o potrebe deokupácie Donbasu, ukrajinská armáda si skúša blitzkrieg, ukrajinskí nacisti otvorene hovoria, že treba trestať doneckých civilistov a rozbiť Rusko na množstvo malých štátikov a vinné je napriek všetkému podľa Kyjeva Rusko. Pritom Rusi vo vzťahu k Ukrajincom zaujali trpezlivý postoj a demonštruju svoju dobrú voľu. Je však otázne, ako dlho im to vydrží, pretože aj dobrá vôľa má svoje hranice.

Ruskí analytici upozorňujú, že boje v blízkosti Avdejevky, Jasinovatej, Gorlovky sa vedú za využitia ťažkého delostrelectva, obe strany však nevedú širokokoncipované útoky, boje prebiehajú medzi malými mobilnými útočnými skupinami s podporou delostrelectva, minimálne sa do bojov zapájajú tanky a obrnené transportéry. Dôvodom sú opevnené línie a dostatok protitankových zbraní na oboch stranách.

Ukrajinci ostreľujú civilné ciele, čističky vôd i elektrické stanice. V posledných hodinách ukrajinci zaútočili na koksochemický závod v Avdejevke a na plynovú centrálu. Avdejevka tak ostáva aj bez tepla a plynu.

Archívny snímok lídrov Normandskej štvorky a LukašenkaArchívny snímok lídrov Normandskej štvorky a Lukašenka

Porošenkovi sa však nedarí presvedčiť Západ, že za vyostrenie situácie je zodpovedný prezident RF Vladimír Putin a Rusko. Európski lídri vnímajú veľmi pozorne postoje amerického prezidenta Donalda Trumpa a pochopili, že Trumpove priority sú odlišné od Obamových priorít.

Protiruský blok sa rozkolísal a pribúdajú hlasy obviňujúce z vyostrenia situácie Porošenka.

Podľa viacerých politológov a analytikov existujú tri logické vysvetlenia, prečo sa situácia v Avdejevke vyostrila.

1. akcia neoconov a jastrabov s cieľom znemožniť zbližovanie Putina a Trumpa (veľmi logické vysvetlenie, tlak na Trumpa rastie vo svete i v USA). Jastrabi a neoconi si neželajú, aby sa zrušili sankcie proti Rusku a vyhovuje im konfrontácia a rast napätia.

2. vnútorná revolta na Ukrajine, s cieľom destabilizovať situáciu, zvrhnúť Porošenka a nahradiť ho niekým novým (na Ukrajine je niekoľko záujemcov, ktorí túžia po prezidentskom poste, postporošenkovská éra však môže predstavovať smrteľnú pascu aj pre novú hlavu Ukrajiny. Otázne je, akú podporu zo zahraničia by nový líder mohol získať a ako dlho by vydržal. Málo pravdepodobný scenár).

3. ruská akcia v rámci hybridnej vojny (do Sýrie vstúpili Rusi vo veľkom štýle, všetko fungovalo, ruský prezident Vladimír Putin vyriešil diplomaticky napätú situáciu naozaj bravúrne. To, čo sa deje dnes na Ukrajine, je značne rozpačité a hrubo koncipované, toto nevyzerá na premyslený ruský vstup)