Ceylanpinar 18. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Na severovýchode Sýrie pokračujú boje medzi tureckými a kurdskými silami, a to aj napriek prímeriu, ktoré vstúpilo do platnosti len pred niekoľkými hodinami. Delostreleckú paľbu a stúpajúci dym hlásia z okolia mesta Ras al-Ajn a počuť tam aj streľbu z ručných zbraní, informovalo v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR)

Na snímke z tureckej strany hranice medzi Tureckom a Sýriou v Ceylanpinare 17. októbra 2019 dym stúpa po ostreľovaní sýrskeho mesta Ras al-Ajn tureckými jednotkami

Kurdských bojovníkov už Turci vytlačili z mnohých, hoci nie všetkých, oblastí pozdĺž asi 100-kilometrového úseku centrálnych sýrsko-tureckých hraníc medzi mestami Ras al-Ajn a Tal Abjad.

Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa však vo štvrtok podarilo presvedčiť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov. Turecko útočí na sýrskych Kurdov už týždeň.

Ako po rokovaní s Erdoganom oznámil Pence, Turecko súhlasilo zatiaľ s päťdňovým prímerím, počas ktorého Američania dohodnú “usporiadaný odchod” kurdských jednotiek z území. Či Kurdi odídu z pohraničného Ras al-Ajn, bude jedným z prvých testov novej dohody.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj