Idlib 28. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

Ruský server warfiles informuje o raste napätia v Idlibe, kde sa do vzájomných konfliktov dostávajú členovia rôznych teroristických zoskupení. Tí do mesta utiekli z Aleppa

Ilustračné fotoIlustračné foto

Viacerí ruskí vojenskí analytici v posledných dňoch oslobodzovania Aleppa, kedy na základe dohody medzi sýrskou vládou a rôznymi členmi “umiernenej opozície” v zelených autobusoch a “so stiahnutými chvostami” utekali z Aleppa do Idlibu členovia teroristických organizácii upozorňovali, že v Idlibe nastane “pretlak teroristov”, ktorí majú medzi sebou nevyrovnané účty.

Ukázalo sa, že ruskí analytici mali ako obyčajne pravdu. V Idlibe sa stretli rôzne zoskupenia, ktoré majú medzi sebou množstvo nevyriešených problémov. Tieto problémy súvisia s poslednými bojmi o východné Aleppo, kedy veľká časť teroristov napriek zúrivým príkazom z amerického ústredia odmietala vo východnom Aleppe bojovať, pretože sa im akosi nežiadalo rýchlo sa dostať do spoločnosti “hurisiek pri zurčiacom potoku”. Časť teroristov v obkľúčenom východnom Aleppe opustila svoje pozície, takže teroristom, ktorí chceli bojovať neostalo nič iné len súhlasiť s prímerím, pretože ich obrana bola vážne narušená.

Sýrska vláda súhlasila s odsunom teroristov do Idlibu, tento odsun však podmienila aj tým, aby sa  z Idlibu sa odsunuli šiíti, ktorí držali svoje štvrte v meste pred sunnitskými príslušníkmi teroristických organizácii. Sunniti však napadli odchádzajúce autobusy so šiítskymi civilistami, ženami a deťmi, s cieľom potrestať “šiítskych psov”. Niekoľko šiítov umrelo, vrátane príslušníkov Červeného polmesiaca, ktorí odsun šiítov z Idlibu zabezpečovali. Sunnitských teroristov zastavila až prísna výstraha o ukončení materiálnej pomoci, ak budú odsun šiítov z Idlibu blokovať.

A tak je dnes situácia v Idlibe nasledovná. Mesto z veľkej časti opustili šiíti, ktorí už nebudú slúžiť ako živý štít pre teroristov z rôznych protiasadovských organizácii. Civilisti, ktorí v meste zostali sú z väčšej časti rodinnými príslušníkmi uvedených bojujúcich teroristov a banditov. Členovia rôznych teroristických frakcií sa vzájomne obviňujú zo zrady a nenávidia sa. Navyše Donald Trump a Erdogan už priškrtili finančné potoky do Sýrie, takže momentálne na stenčujúci sa potok peňazí, ktorý prúdi najmä zo Saudskej Arábie, čaká veľké množstvo teroristov bez perspektívy.

V posledných dňoch sa spojili teroristi z Dzebchat Fatch as Sham a Dzund al-Aksa proti teroristom Achrar as Sham v oblasti lokality Al Hibaat. Spojenci obviňujú členov Achrar as Sham z defétizmu a zrady. Nemôžu im zabudnúť, ako opustili svoje pozície vo východnom Aleppe, pričom členov tejto organizácie vinia aj zo smrti vlastných členov, ktorým vpadli sýrske vládne jednotky do chrbta.

Vďaka “zrade Achrar as Sham” museli zanechať na mieste aj svoje sklady so zbraňami a zásobami vo východnom Aleppe, do autobusov mohli nastúpiť len s osobnými zbraňami. Teroristi sa oprávnene obávajú nedostatku ťažkých zbraní, ktoré im na budúci rok pri útoku vládnych vojsk na Idlib budú znateľne chýbať.

Vo vzájomných prestrelkách nesú straty všetci teroristi a podľa informácii utečencov, ktorí začínajú v čoraz väčšej miere opúšťať Idlib sú tieto boje medzi znepriatelenými frakciami teroristov pomerne veľké. To je celkom fajn, škoda každej guľky, ktorá v bojoch medzi teroristickými frakciami minie svoj cieľ. Cynici sa už pýtajú, kedy členovia jednotlivých frakcií “umierenej opozície”, ktorí bojujú v Idlibe informujú novinárov na Západe, že časť teroristov v Idlibe sú vlastne príslušníci ruských tajných služieb, ktorí sa snažia zlikvidovať všetky nemocnice a školy v Idlibe.

Dúfajme, že vzájomná nenávisť medzi jednotlivými teroristickými frakciami v Idlibe čoskoro nevyprchá. Teroristi si za päť rokov občianskej vojny v Sýrii zvykli na pach krvi a vraždenie. Keďže v Idlibe nie sú kresťania, šiíti, alaviti a ani židia, neostáva im nič iné, len vraždiť sa navzájom medzi sebou. Vraždiť sa za peniaze, muníciu, zbrane i zdroje. Čím viac sa budú medzi sebou vraždiť, tým lepšie pre Sýriu.

A koniec koncov, vyhovuje to pravdepodobne aj viacerým skompromitovaným členom Obamovej administratívy. Z povrchu zemského zmiznú tí, ktorí by mohli v zajatí informovať o vzťahoch niektorých amerických elít k “umiernenej opozícii” a takisto nezanedbateľný je aj finančný aspekt.

Mŕtvym totiž netreba platiť.