Damašk 26. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Sýrska vláda chce obžalovať USA z rozkrádania ropných ložísk, vyhlásila v stredu poradkyňa sýrskeho prezidenta Bašára Asada Busajna Sabanov

Ilustračné foto

„Vláda Sýrskej arabskej republiky zvažuje varianty legitímnych opatrení na medzinárodnej úrovni, aby mohla podať žalobu proti USA, ktoré kradnú sýrsku ropu a porušujú suverenitu SAR,“ vyhlásila poradkyňa v interview pre libanonskú televíziu al-Mayadeen.

Zdôraznila, že sýrske územie a ropné ložiská majú byť oslobodené od americkej a ďalšej cudzej prítomnosti.

Americká prítomnosť

Prezident USA Donald Trump stiahol skôr zo severovýchodu Sýrie väčšiu časť amerických jednotiek kvôli tureckej operácii v tomto regióne. Americkí vojaci zostali v menšom počte na juhu a na východe tejto krajiny, kde podľa Pentagonu pomáhajú miestnym kurdským jednotkám „strážiť“ ropné ložiská.

Sýrsky prezident Bašár Asad neraz povedal, že Spojené štáty predávajú Turecku ropu zo sýrskych polí, ktorá Spojené štáty zhabali.

USA a ich spojenci vykonávajú v Sýrii od roku 2014 vojenskú operáciu bez povolenia vlády tejto krajiny.

Geologický prieskum spolu s Ruskom

Sýria začala spolu s ruskými spoločnosťami geologický prieskum v ložiskách ropy a plynu v Stredozemnom mori, oznámila Busajna Sabanov.

„Hovorím o tom prvýkrát. Sýria začala geologický prieskum ropy a plynu v Stredozemnom mori spolu s ruskými spoločnosťami,“ povedala poradkyňa prezidenta SAR v interview pre libanonskú televíziu al-Mayadeen.

Poznamenala, že sýrska vláda ohľadom toho začala prípravy pred niekoľkými rokmi.

V interview však neuviedla názov konkrétnej ruskej spoločnosti. Avšak 25. decembra 2013 podpísalo sýrskej ministerstvo ropy a nerastných surovín zmluvu s ruskou spoločnosťou Sojuzněftěgaz na vykonanie prieskumu ropy a plynu na morskom úseku č. 2 pri sýrskom pobreží v celkovej ploche približne 2 190 kilometrov štvorcových.

Úsek č. 2 na sýrskom šelfu leží medzi mestami Tartus a Baníjás a má dĺžku približne 30 km pozdĺž pobrežia a 70 km do vnútrozemia.

Táto spoločnosť sa už skôr zúčastnila sýrskych projektov. V roku 2004 získal Sojuzněftěgaz licenciu na prieskum v úsekoch 12 a 14. Neskôr sa sústredila na úsek 12. Bola podpísaná zmluva o prieskume a ťažbe ropy a prevŕtané boli dva prieskumné vrty, avšak komerčné zásoby uhľovodíkov neboli zatiaľ v úseku č. 12 objavené.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj