Bratislava 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)
 
Presná definícia antisemitizmu, zúženie výrokovej imunity pre poslancov, či nový zákon o politických stranách, to všetko sú úvodné zmeny, ktoré bude na jeseň iniciovať predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Na ich potrebe sa zhodli v Banskej Bystrici s predstaviteľmi politických a spoločenských inštitúcií.

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

Odborná diskusia pod názvom Antisemitizmus – spoločenská a politická výzva priniesla viacero záverov, ktoré sa budú postupne zavádzať do praxe. Potrebu zmien potvrdili aj traja najvyšší ústavní činitelia. Iniciátorom odbornej platformy bol predseda parlamentu Andrej Danko. „Dúfam, že v nadchádzajúcom období na pôde Národnej rady SR prijmeme uznesenie o definícii antisemitizmu, ku ktorej prijatiu sme sa zaviazali a nadviažeme tak na ďalšie krajiny Európy, ktoré tak už urobili.“ Hovorí predseda parlamentu o jednom z prvých krokov, ktoré je potrebné v najbližšej dobe urobiť.
Zároveň sa diskutovalo aj o zúžení výrokovej imunity poslancov NR SR o prejavy, ktoré stavajú na extrémizme a antisemitizme. „Do ďalšej budúcnosti je dôležité, aby aj pracovná diskusia na pôde najvyššieho zákonodarného zboru prebiehala spôsobom, ktorý nebude podnecovať nenávisť, ostrakizovať určité skupiny spoločnosti a zneužívať ťažké kapitoly z histórie ľudstva.“ Zdôraznil predseda parlamentu.
Cieľom odbornej diskusie, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia cirkví, zástupcovia židovskej náboženskej obce, riaditeľ Múzea SNP, zástupcovia akademickej obce v Banskej Bystrici, ako aj zástupcovia banskobystrickej samosprávy a mesta, sa zhodli na potrebe pravidelného stretávania sa a vymieňania si odborných aj praktických skúseností na tému dotyku fašizmu so štátnou mocou a samosprávou.
TASR o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.
 
Príspevok Boj proti extrémizmu začína mať jasnú podobu zobrazený najskôr Hlavné správy.