Humenné 13. septembra 2018 (HSP/Foto:Kombosnímka:HSP)
 
Humenskej radnici už 8 rokov šéfuje Jana Vaľová (SMER-SD), ktorá tento post vykonáva zároveň s poslaneckým mandátom v hlavnom meste Bratislava. Mnohí si myslia, že sa nedajú oba posty vykonávať na potrebnej úrovni a niečo ide na druhú koľaj. Niektorí Humenčania jej pôsobenie oceňujú, naopak u ďalších dôveru nebudí. Okrem osobných povahových vlastností jej vyčítajú úver vo výške niekoľko miliónov eur, pričom stále hovorí o prebytku mesta, viacero súdnych sporov, nedostatočné riešenie zamestnanosti či rozvoja investícií.

Na snímke zľava Jana Vaľová a Slavěna Vorobelová

To, že po novembrových komunálnych voľbách zostane Vaľová sedieť na primátorskej stoličke nemá vôbec isté aj napriek medializovanému prieskumu, v ktorom viedla. Isté však je, že v kampani bude musieť súčasná primátorka, ak sa má udržať, použiť všetky zbrane. V Humennom totiž majú v úmysle kandidovať viaceré silné a perspektívne osobnosti.
Predbežne ohlasovali záujem kandidovať Miloš Meričko (KDH, SAS, OĽANO, STRANA PRÁCE, SOĽ, PS A SPOLU), Michal Paraska (KSS), Miroslav Porochnavý (NEKA), Vladimír Ragan (NEKA), Miroslava Zajcevová (NEKA), Peter Pipák (SNS). V posledných dňoch k nim pribudla predsedníčka politickej strany Národná koalícia Slavěna Vorobelová.
Poraziť Janu Vaľovú, ktorá je členkou Smeru, však nebude ľahké pre ani jedného z kandidátov. Hlavne je kandidátov veľa a tak určite dôjde k triešteniu hlasov. Dôležité bude v tomto prípade nebiť egoista, či sledovať osobné záujmy. Ak chcú protikandidáti súčasnú smerácku primátorku poraziť, mali by predovšetkým myslieť na záujmy občanov a mesta a pre dlho očakávanú zmenu sa spojiť a dohodnúť na jednom, prípadne dvoch menách.
Zo všetkých mien sa doposiaľ zdalo najsilnejšie práve meno Miloaš Merička, súčasného poslanca mestského zastupiteľstva. No karty by mohla zamiešať aj Slavěna Vorobelová, ktorá upozornila na kauzu v rezorte Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny riadenom práve smerákmi a urobila tak bez ohľadu na to, že bola následne odvolaná z postu riaditeľky kontroly na Národnom inšpektoráte práce, aj napriek štatútu chráneného oznamovateľa protispoločenskej činnosti. V súčasností vedie politickú stranu Národná koaliícia.
Výsledok volieb bude záležať na tom, ako sa v srdci Zemplína vyvinú politické dohody. Otázne však stále zostáva aj to, kto je skutočným silným kandidátom, ktorý dokáže poraziť práve Janu Vaľovú (SMER-SD). Dôležité bude odhaliť, ktorí z kandidátov sú nastrčené figúrky na odlákanie voličov a kto to myslí vážne, pričom nesleduje len finančné záujmy mocných tohto mesta.
 
Príspevok Boj o primátorské kreslo v Humennom odštartoval. Kto môže poraziť Janu Vaľovú zo Smeru? Stretnú sa v súboji dve ženy? zobrazený najskôr Hlavné správy.