Los Angeles 7. januára 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Životopisný film Bohemian Rhapsody o frotnmanovi skupiny Queen Freddiem Mercurym sa postaral v noci na pondelok v Los Angeles na 76. ročníku odovzdávania Zlatých glóbusov o veľké prekvapenie, keď získal ceny v dvoch prestížnych kategóriách – najlepšia dráma a najlepší herec v dráme, ktorým sa stal Rami Malek

Ilustračné foto

Snímka Bohemian Rhapsody mala silných konkurentov v podobe filmov Čierny panter, BlacKkKlansman, If Beale Street Could Talk a Zrodila sa hviezda. Rami Malek zasa ukázal chrbát hviezdam ako Bradley Cooper, Willem Dafoe, Lucas Hedges a John David Washington.
Čiernobiela dráma Roma mexického oscarového tvorcu Alfonsa Cuaróna odohrávajúca sa v Mexiku 70. rokov 20. storočia, získala cenu za najlepšiu réžiu. Cuarón zároveň uspel aj v kategórii cudzojazyčný film, naprázdno vyšiel len v scenáristickej kategórii.
Ide o ďalší úspech mexického filmára po Guillermovi del Torovi, ktorý zvíťazil vlani s fantasy drámou Podoba vody. Cuarón si odniesol Zlatý glóbus už v roku 2014 za sci-fi Gravitácia.
Cenu v ďalšej ostro sledovanej kategórii herečka v dráme získala tiež prekvapujúco už 71-ročná Glenn Closeová za úlohu v koprodukčnej snímke The Wife o žene, ktorá sa chce dostať z tieňa svojho manžela. Do jej zbierky tak pribudla už tretia soška majúca podobu zemegule omotanej kúskom filmového negatívu.
V tejto kategórii bola favoritkou speváčka Lady Gaga, ktorá si však cenu odniesla za najlepšiu filmovú skladbu ako spoluautorka piesne Shallow z filmu Zrodila sa hviezda.
Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe v dráme sa stala Regina Kingová, ktorá dostala Zlatý glóbus takisto prvýkrát, a to za film If Beale Street Could Talk.
V žánri muzikál alebo komédia bodovala snímka Green Book režiséra Petra Farrellyho o černošskom džezovom pianistovi, ktorý si v USA 60. rokov 20. storočia najal taliansko-amerického belošského vyhadzovača ako vodiča. Pianistu hrá americký herec Mahershala Ali, ktorého ocenili za vedľajšiu mužskú úlohu.
Christian Bale sa stal najlepším hercom v hlavnej úlohe v muzikáli/komédii za stvárnenie bývalého amerického vicerprezidenta Dicka Cheneyho vo filme Vice. Inšpiráciu, ako hrať túto úlohu, vraj získal “od satana”, povedal v ďakovnej reči.”
Britska Olivia Colmanová je najlepšou herečkou v komédii/muzikáli. Svoj druhý Zlatý glóbus získala za tragikomédiu Favoritka, v ktorej hrá Anna Stuartovú – kráľovnú Anglicka, Škótska a Írska.
Zlaté glóbusy udeľuje Hollywoodske združenie zahraničných novinárov (HFPA) v 25 filmových a televíznych kategóriách, rozdelených na podkategórie drámy a komédie alebo muzikálu. V uplynulých rokoch Zlaté glóbusy často naznačili, kto dostane ceny Americkej akadémie filmových umení a vied, teda prestížne Oscary. Tento rok sa o nich rozhodne 24. februára.
 
Prinášame zoznam víťazov 76. ročníka cien Zlatý glóbus, ktoré v noci na pondelok udelilo Hollywoodske združenie zahraničných novinárov (HFPA):
FILMOVÉ CENY
Najlepší film – dráma: Bohemian Rhapsody
Najlepší film – muzikál/komédia: Green Book
Najlepšia herečka – dráma: Glenn Closeová (The Wife)
Najlepší herec – dráma: Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Najlepšia herečka – muzikál/komédia: Olivia Colmanová (Favoritka)
Najlepší herec – muzikál/komédia: Christian Bale (Vice)
Najlepšia réžia: Alfonso Cuarón (Roma)
Najlepší zahraničný film: Roma (Alfonso Cuarón, Mexiko)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Regina Kingová (If Beale Street Could Talk)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali (Green Book)
Najlepšia hudba: Justin Hurwitz (Prvý človek)
Najlepšia pôvodná pieseň: Shallow, Zrodila sa hviezda
Najlepší scenár: Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly (Green Book)
Najlepší animovaný film: Spider-Man: Into the Spider-Verse
TELEVÍZNE CENY
Najlepší seriál – dráma: V službách KGB (The Americans)
Najlepší seriál – muzikál/komédia: The Kominsky Method
Najlepší miniseriál alebo TV film: The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Najlepšia herečka v miniseriáli alebo TV filme: Patricia Arquettová (Escape at Dannemora)
Najlepší herec v miniseriáli alebo TV filme: Darren Criss (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story)
Najlepšia herečka v TV seriáli – dráma: Sandra Oh (Killing Eve)
Najlepší herec v TV seriáli – dráma: Richard Madden (Bodyguard)
Najlepšia herečka v TV seriáli – muzikál/komédia: Rachel Brosnahanová (The Marvelous Mrs. Maisel)
Najlepší herec v TV seriáli – muzikál/komédia: Michael Douglas (The Kominsky Method)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe v TV seriáli, miniseriáli alebo TV filme: Patricia Clarksonová (Ostré predmety)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe v TV seriáli, miniseriáli alebo TV filme: Ben Whishaw (A Very English Scandal)
 
Príspevok Bohemian Rhapsody – najlepší film na 76. ročníku odovzdávania Zlatých glóbusov zobrazený najskôr Hlavné správy.