Lužna u Vsetína 5. júna 2019 (HSP/Foto: Facebook)

Populárny medzi obyvateľmi viacerých európskych krajín Slovanský festival tradičných hodnôt 2019, sa bude konať v sobotu, 8. júna, v Lužnej u Vsetína

Organizátori tohto obľúbeného hlavne medzi mnohými Čechmi a Slovákmi podujatia sa vynasnažia, aby, ako aj v minulých rokoch, program zaujal mnohopočetných hostí festivalu a aby živým, zábavným, poučným a hravým spôsobom prezentoval základné princípy našej neobyčajne bohatej a mnohostrannej pôvodnej Slovanskej kultúry.

Organizátori tohto podujatia sú presvedčení, že na pôvodnej Slovanskej kultúre je  vybudovaná a stojí aj naša súčasná spoločnosť. Snažia sa pripomínať a v živej a pútavej forme odovzdávať tento odkaz verejnosti vo všetkých oblastiach.

Slovanský festival sa už tradične uskutoční v prírodnom amfiteátre v Lužnej u Vsetína a bude sa konať túto sobotu od 10. hod. do 19.30. hod. Na podujatí vystúpia mnohí umelci a interpreti, ktorí sa vo svojej tvorbe zameriavajú predovšetkým na ľudové tradície, zvyky a folklór. Niektorí to prezentujú v duchovnej forme, iní predstavujú vlastnú autorskú tvorbu, ktorá pramení z tradičnej ľudovej slovanskej kultúry.

Diváci sa môžu zapojiť do tradičných slovanských hier, rituálov a zábavných podujatí, slovanských chorovodov a pod. Všetky vekové kategórie si tu nájdu veľa zaujímavého a najviac programov, prirodzene, organizátori pripravia pre deti. Súčasťou festivalu bude prezentácia farmárskych produktov. Domáci výrobcovia budú ponúkať vlastné chutné výrobky. Pochopiteľne, ako vždy, organizátori sa postarajú o dobré občerstvenie a nik nezostane hlavný.

Bohatý celodenný program bude zostavený z ukážok a priblíženia našej pôvodnej Slovanskej kultúry, jej rozmanitosti a múdrosti, užitočnosti a večnosti. Diváci uvidia prezentácie viacerých obradov a rituálov, dedinských svadieb a sviatkov a pod., dozvedia sa o ich význame a o tom, kde vznikli a boli rozšírené.  Ľudoví majstri predvedú svoju zručnosť a skúsenosti, odprezentujú ľudové remesla, záujemcovia si budú mať možnosť nakúpiť užitočné výrobky.

Na pódiu vystúpia ľudové folklórne súbory, hudobníci, speváci, tanečníci. Uskutočnia sa ukážky slovanského bojového umenia, „módna prehliadka“ tradičného slovanského oblečenia. Hostia sa dozvedia veľa zaujímavostí o fungovaní Rodových osád a statkov, o hospodárení, tradíciách a zvykoch Slovanov, o tom, ako vychovávali a vzdelávali deti. Návštevníkov oboznámia aj s duchovnými odkazmi Predkov.

Počas Slovanského festivalu tradičných hodnôt v Lužnej u Vsetína návštevníci v sobotu zažijú veľa príjemných chvíľ a prekvapení. Je to perfektná príležitosť, ako si krásne a užitočne využiť prvý deň blížiaceho sa víkendu.

Eugen Rusnák
Program festivalu. Prírodný Amfiteáter Lužná u Vsetína

10:00 h. Spoločné slávnostné zahájenie festivalu
10:30 h. Slovanské hry a chorovody (na voľnom priestranstvu)
13:00 h. Pesničkár Jano SVETLAN Majerčík: Do slovenČINY
14:30 h. Drahoš Daloš: Stará hudba lúk a pasienkov (I.)… – Multiinštrumentalista, výrobca tradičných slovanských hudobných nástrojov
15:00 h. Ondráš Adámek: Prednáška „Valaška, čili obušek“
15:30 h. Drahoš Daloš: Stará hudba lúk a pasienkov (II.)
16:00 h. Gorolská kapela Bukóń: Ej gróniczku, gróniczku
17:00 h. Jitka Malczyk SOLO: Skutočné i neskutočné príbehy hudby
18:00 h. Ženský zbor ROKYTENKA Liptál: Ľudové piesne z okolia Vizovic
18:30 h. Spoločné slávnostné ukončenie festivalu
Program pre deti (a dospelých)

13:30 až 15:00 h. Tvorivá dielnička pre deti (Markéta Hlavničková)
15:00 až 16:00 h. Vedomé spievanie (Jaroslav Škvařil)
16:00 až 17:00 h. Výživa pre Slovanskú dušu (Jaroslav Škvařil)
Valašský jarmok domácich produktov a ukážky zručnosti ľudových majstrov

Vstupné celý deň (dospelí): 150 Kč / Od 14:00 hod.: 100 Kč
Vstupné celý deň (študenti a dôchodcovia): 100 Kč / Od 14:00 hod.: 80 Kč
Deti v doprovode dospelých do 15 let vstup zdarma

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj