Violet Brownovej už zablahoželal jamajský premiér Andrew Holness. „Boh mi to dal, a tak som si to vzala – dlhý život,“ povedala agentúre AP vo svojom domove sama Brownová, ktorá svoje 117. narodeniny oslávila minulý mesiac, píše idnes.cz. Celý život chodila pravidelne do kostola a vyhýbala sa bravčovému a kuraciemu mäsu. Sama sa čuduje, že žije tak dlho, ale je za to vďačná.

Brownová má dve ošetrovateľky a väčšinu dňa trávi vo svojom dome, ktorý zdieľa so svojím 97-ročným synom. Sama sa vie posadiť a prejsť krátku vzdialenosť. Síce nepočuje dobre, ale odpovedá jasne. Tajomstvo dlhovekosti tkvie v tvrdej práci, uviedla. „Bola som pestovateľka cukrovej trstiny. Všetku prácu som musela zastať sama. Pracovala som s mužom tamto za kopcom,“ povedala. Verí tiež, že jej k dlhému životu dopomohla viera: „Trávila som všetok čas v kostole, od detstva až doteraz. Rada som tam spievala.“

Zápis do Guinnessovej knihy rekordov

Brownová je teraz považovaná za najstaršieho človeka sveta vďaka zachovaným a dôveryhodným dokumentom o dátume narodenia, ako uvádza riaditeľ Robert Young z dobrovoľníckej databázy Gerontology Research Group, zbierajúcou sa údajmi o storočných. Jamajčanka Violet Brownová sa podľa týchto záznamov narodila 10. marca 1900.

Zdroj: idnes/AP

Jej nové postavenie doteraz nezaznamenala Guinnessova kniha svetových rekordov, považovaná v podobných prípadoch za oficiálneho arbitra. Sám Young uviedol, že sa s Brownovou stretol a že skúmal jej rodný list. Ten vydali britské úrady, ktoré v čase jej narodenia na Jamajke vládli. „Je najstaršia, máme to dostatočne zdokumentované,“ povedal Young.

Guinnessova kniha rekordov prostredníctvom svojej hovorkyne oznámila, že danú otázku skúma. „Môže to byť celkom zložitý a občas aj pomalý proces, ale kým dôkladné skúmanie nedokončíme, nepotvrdíme nového držiteľa titulu najstaršieho človeka na svete,“ povedala Elizabeth Montoyová.

Najstaršia Európanka má 115 rokov

V rebríčku najstarších obyvateľov planéty nasledujú po Brownovej dve Japonky, narodené v auguste 1900 a v máji 1901, a 115-ročná Španielka Ana Velaová, ktorá je teraz najstaršou Európankou. Podľa denníka El País sa jej 89-ročná dcéra Ana nedávno musela vzdať kvôli vlastnému zdraviu takmer každodenných návštev matky, ale 65-ročný vnuk Antonio babičku pravidelne navštevuje.

Zdroj: idnes/AP

„Čakal som, že sa raz stane najstarším človekom v Španielsku, ale nikdy som si nepredstavoval, že bude najstaršia v Európe,“ zveril sa. Dcéra Ana vlani povedala denníku, že matkina mimoriadna dlhovekosť nie je dielom žiadneho tajného receptu: „Rada si dala pohárik polosladkého vína k jedlu, ale nikdy veľmi nepila. Jedla všetko: mäso, ryby, zeleninu. Jej strava bola úplne normálna domáca kuchyňa.“