Vatikán 23. marca 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
V Ríme vo štvrtok predstavili verejnosti novú knihu rozhovorov s pápežom Františkom s titulom „Boh je mladý“. Taliansky novinár Thomas Leoncini v nej konverzuje so Svätým Otcom na tému mladých, ktorí sú v tomto roku v centre pozornosti Cirkvi aj vďaka blížiacej sa októbrovej Synode biskupov zameranej práve na túto generáciu. Kniha vyšla symbolicky tesne pred Kvetnou nedeľou, ktorá je diecéznym Svetovým dňom mládeže. Navyše v Ríme práve prebieha predsynodné stretnutie 300 mladých z celého sveta.

Ilustračné foto

Z knižnej novinky prinášame niekoľko úryvkov:
„Zdá sa, akoby rásť, starnúť, stávať sa vyzretým bolo niečo zlé. Je to synonymom vyčerpaného a neuspokojeného života. Zdá sa, že dnes treba všetko nalíčiť a zamaskovať. Akoby skutočnosť, že žijeme nemala zmysel. Nedávno som hovoril o tom, aké je smutné, že niekto by chcel urobiť dokonca aj lifting srdca! Aké zákerné je, že niekto by chcel zrušiť vrásky tých mnohých stretnutí, mnohých radostí a smútkov!
Príliš častokrát sú tu dospelí, ktorí sa hrajú na mládežníkov, ktorí cítia potrebu dostať sa na úroveň dospievajúceho, no nechápu, že je to klam. Je to diablova hra. Nedokážem pochopiť, ako je pre dospelého možné cítiť sa byť v konkurencii s mladým chlapcom, k tomuto však dochádza čoraz častejšie. (…)
Existuje príliš veľa rodičov, ktorí majú hlavu adolescenta, ktorí sa hrajú na prchavý večný život a vedome či nevedome robia zo svojich detí obete tejto zvrátenej hry. Lebo na jednej strane vychovávajú deti nasmerované na kultúru prchavosti a na druhej strane im dávajú vyrastať ako čoraz viac vykorenené, v spoločnosti, ktorú volám práve takto – „vykorenená“. (…)
Dospelí často mladých vykoreňujú, vytrhávajú im korene a namiesto toho, aby im pomohli byť prorokmi v prospech spoločnosti, robia ich sirotami a skartovanými ľuďmi. Mladí dneška vyrastajú vo vykorenenej spoločnosti (…) Zdá sa, že sociálne siete nám dnes ponúkajú tento priestor spojenia s druhými. Web dáva mladým pocit, že tvoria súčasť jedinej skupiny. Avšak problémom, ktorý internet v sebe nesie, je jeho virtuálnosť – web ponecháva mladých vo vzduchu a preto ich robí extrémne prchavými. (…)
Myslím si, že jedným silným východiskom, ako sa zachrániť, je dialóg: dialóg medzi mladými a starými ľuďmi, vzájomná výmena medzi starými a mladými, preskakujúc dokonca provizórne dospelých. Mladí a starí ľudia sa musia rozprávať a musia to robiť čoraz častejšie – toto je veľmi urgentné! A prevziať iniciatívu musia ako starí, tak aj mladí. (…)
Táto spoločnosť však skartuje aj jedných aj druhých. Skartuje mladých rovnako ako skartuje aj starých. A predsa, záchranou starých je darovať mladým pamäť, toto robí zo starých ľudí autentických snívačov budúcnosti, zatiaľ čo záchranou mladých je osvojiť si tieto ponaučenia, tieto sny, a realizovať ich v proroctve. (…)
Starí snívači a mladí proroci sú cestou záchrany našej vykorenenej spoločnosti – dve generácie skartovaných môžu zachrániť všetkých. (…)
Boh je ten, ktorý neustále obnovuje, lebo je vždy nový: Boh je mladý! Boh je Večný, ktorý nie je viazaný v čase, no je schopný obnovovať, neustále sa omladzovať a omladzovať všetko. Tie najšpecifickejšie charakteristiky mladých sú vlastné zároveň aj jemu. Je mladý, pretože «všetko robí nové» a miluje novosť; pretože vyvoláva úžas  a miluje žasnutie; pretože vie snívať a túži po našich snoch; pretože je veľkým nadšencom; pretože buduje vzťahy a žiada od nás to isté, je „social“. Myslím na obraz mladého človeka a vidím, že aj on má možnosť byť „večným“, vkladajúc do hry celú svoju čistotu, kreativitu, odvahu, energiu, sprevádzaný snami a múdrosťou starých ľudí. Je to cyklus, ktorý sa uzatvára, ktorý vytvára novú kontinuitu a pripomína mi obraz večnosti.“
Talianske vydanie knihy „Boh je mladý“ predstavili dnes na pôde Patrististického inštitútu Augustinianum v susedstve Vatikánu za účasti generálneho sekretára Konferencie biskupov Talianska Mons. Nunzia Galantina. V slovenčine kniha vychádza vo vydavateľstve Fortuna Libri.

Príspevok „Boh je mladý“ – vyšiel rozhovor Thomasa Leonciniho s pápežom Františkom zobrazený najskôr Hlavné správy.