Varšava 13. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Hovorca poľskej vlády požiadal médiá, aby Tuska nespájali s činnosťou skupiny krajín V4

Znovuzvolenie Donalda Tuska do čela Európskej rady, proti ktorému bolo Poľsko ako jeho domovská krajina, nebude mať vplyv na spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky. Tie budú pokračovať vo svojich projektoch, informoval dnes na tlačovej konferencii vo Varšave hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek.

Na snímke Donald Tusk

Podľa jeho slov sú spoločne vypracované dokumenty V4 platné a skupina o nich bude informovať na úrovni Únie. Hovorca súčasne požiadal prítomných predstaviteľov médií, aby “nedémonizovali” znovuzvolenie Donalda Tuska do spomínanej funkcie a nespájali ho s činnosťou skupiny krajín V4.

Rafal Bochenek odpovedal aj na otázky novinárov týkajúce sa nepodpory Budapešti kandidátovi poľskej vlády, pričom uviedol, že Viktor Orbán informoval poľskú premiérku o stanovisku maďarskej strany už pred summitom.

Orbán ešte v Bruseli informoval, že Budapešť podporí jediného kandidáta, ktorý je – podobne ako maďarské vládne strany – členom Európskej ľudovej strany, a tým bol Donald Tusk.

Súčasne poznamenal, že sľub daný lídrovi poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawovi Kaczynskému o podpore kandidáta oficiálnej Varšavy Jaceka Saryusza-Wolského nemohol dodržať, pretože tento kandidát ešte pred hlasovaním opustil rady Európskej ľudovej strany.

Poľská premiérka Beata Szydlová vyjadrila na tlačovej konferencii v Bruseli poľutovanie nad tým, že krajiny V4 nepodporili kandidáta poľskej vlády. Aj ona však zdôraznila význam dokumentu prijatého na marcovom summite premiérov krajín V4 vo Varšave, ktorý naznačuje princípy reformy Únie a ktorý predložia na sklonku marca na vrcholnej schôdzke EÚ v Ríme.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.