BMW varuje pred prudkým zvyšovaním cien surovín na výrobu autobatérií

BMW varuje pred prudkým zvyšovaním cien surovín na výrobu autobatérií

Mníchov 16. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

Nemecká automobilka BMW chce rastúce ceny surovín na výrobu batérií kompenzovať dlhodobými partnerstvami. “V roku 2025 budeme potrebovať na výrobu batérií 10-násobne viac surovín než dnes,” povedal člen predstavenstva BMW Markus Duesmann. “Nákup surovín zabezpečujeme dlhodobými dodávateľskými zmluvami na 5 až 10 rokov. Stojíme pred podpísaním takýchto zmlúv,” uviedol pre agentúru dpa-AFX.
Ilustračné foto

Čas na uzatvorenie partnerstiev sa kráti, keďže ceny niektorých surovín v poslednom období výrazne stúpli. “V posledných mesiacoch nastala v prípade kobaltu určitá hektická situácia. Zvyšovanie cien však v súčasnosti spôsobuje skôr fantázia než dopyt,” myslí si Duesmann. Kobalt, ktorý je dôležitou surovinou pre moderné akumulátory pre elektromobily, stojí zhruba trojnásobok než pred rokom. Až 60 % kobaltu sa ťaží v Kongu.
Duesmann rovnako ako niektoré ťažobné koncerny nepočíta so skorým upokojením situácie. “Vidíme riziko nedostatku kobaltu, preto musíme na ťažiarov vyvinúť tlak, aby rozšírili kapacity. Hovoríme najmä o veľkých ťažobných firmách,” dodáva Duesmann.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)