Trnava 7. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Michal Svítok)

“Na slávnosť našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda sa mi dostala výzva pána Dr. Chromíka voči KDH. Má ísť o to, aby sa predseda KDH dištancoval od medializovaných informácií, ktoré hovoria o snahe strany zlúčiť sa s liberálmi ohľadom otázky registrovaných zväzkov. Nepochybujem o správnosti tejto iniciatívy, avšak si kladiem otázku, píše v úvode Ľubomír Urbančok, kňaz z Trnavskej arcidiecézy

Na kombosnímke Anton Chromík a Alojz Hlina

Prečo klásť toľko pozornosti jednej strane, ktorá si ju nezaslúži? Pokiaľ mi moja relatívne mladá pamäť siaha a ako spomína aj výzva, nie je to prvýkrát, keď KDH koketovala o základných kresťanských otázkach. Keď si pripomíname našich vierozvestcov a modlíme sa o milosť zachovania ich dedičstva by sme si mali naliať čistej vody do pohára. Povedať- KDH už nie je viac katolíckou stranou.

Pre nás katolíkov má byť prvoradou otázkou, čo je katolícke, a čo nie. Nie je to to isté, byť kresťanom a katolíkom. Je to to, k čomu nás pozýva pápež Lev XIII., keď rozširuje sviatok sv. Cyrila a Metoda na celú Cirkev, v duchu prvého schválenia presunutia tohto sviatku na 5. júla. Robí tak prostredníctvom encykliky Grande Munus.

“Napokon si prajeme, aby na Vaše pozvanie a na Vašu radu boli sv. Cyrill a Metod vzývaní po celom svete, aby svojím orodovaním u Boha prispeli k ochrane kresťanstva po celom východe a aby vyprosili vytrvalosť pre katolíkov, a pre odlúčených túžbu po  znovunavrátení sa k pravej Cirkvi.”

Preto si myslím, že najsprávnejším postojom je jednoduché ignorovanie KDH, ako aj zároveň jednoznačné vyhlásenie jej predsedovi, že vzhľadom na dlhodobé zrádzanie katolíckych koreňov kresťanstva, nie sú pre nás viac možnou alternatívou v nadchádzajúcich voľbách.

Zároveň nech sv. Cyril a Metod orodujú za našu krajinu, aby Boh zanietil srdcia ľudí, ktorí by boli naozaj katolíkmi a tieto hodnoty potom prenášali aj do politiky. Mohli by sme napokon parafrázovať slová čoskoro svätého Johna Henryho Newmana, že “blud liberalizmu je veľkou pohromou a smrteľnou nástrahou, ktorá sa šíri po celej zemi” (J.H. Newman – biglietto speech).

Pán Hlina, Sv. Cyril a Metod nám nepriniesli slovo, ale Slovo – Ježiša Krista. To je celkom podstatný rozdiel. Nestačí len zúčastniť sa sv. omše v Nitre, treba aj veriť. Nie však v hocičo, ale v Krista, tak ako nám ho odovzdáva jeho Cirkev.

Ľubomír Urbančok

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj