Moskva 28. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Milan Kapusta)

Zásoby pšenice v Rusku majú dosiahnuť maximum od konca sovietskej doby, čo prispeje k zachovaniu nízkych cien a zasadí ranu európskym výrobcom, ktorí dúfali, že budú môcť konkurovat čiernomorskému obiliu, píše Bloomberg.

Ilustračné foto

Rusko vyvážalo v posledných 25 rokoch viac obilia než ktorákoľvek iná krajina a nadôvažok k tomu podľa analytického centra SovEkon majú zásoby ruskej pšenice stúpnuť o takmer 50 %, na rekordných 20,6 milióna ton.

Táto okolnosť bráni Francúzsku, ktoré je veľkým vývozcom v EÚ, obnoviť prítomnosť na zahraničných trhoch, dokonca bez ohľadu na to, že ceny ruskej pšenice dosiahli takmer trojročné maximum: 208 dolárov za tonu, čo je o 4 doláre viac než vo Francúzsku. Veľké zásoby ruskej pšenice môžu v najbližšej budúcnosti obmedziť rast cien, zatiaľčo slabý rubeľ znamená, že obilie bude v prepočte na doláre lacnejší než francúzske.

„Bez ohľadu na koniec sezóny majú veľké zásoby obilia a pomerne slabý rubeľ prispieť k rastu konkurencieschopnosti Ruska voči európskym vývozcom,” poznamenal výkonný riaditeľ SovEkonu Andrej Sizov.

Európski farmári sa pokúsili čeliť lavíne ruského obilia: znížili vývoz o viac než 20 % oproti minulému roku. Rast kurzu eura voči doláru rovnako zasadil ranu konkurencieschopnosti európskych výrobcov.

Prejavilo sa to tiež na francúzskych dodávkach Egypta, ktorý je spolu s Indonéziou jedným z najväčších dovozcov obilia. V minulej sezóne kúpila táto krajina od Francúzska iba jednu dodávku obilia, 60 tisíc ton, zatiaľ čo ruský podiel vývozu obilia do Egypta činil 79 %.