New York 4. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Až doteraz bolo Francúzsko hlavným dodávateľom pšenice do Alžírska, Rusko už mu ale šliape na päty, pretože môže ponúknuť svoju pšenicu za výhodnejšiu cenu, píše Bloomberg. Ako podotýka časopis, v poslednej dobe európski farmári musia čoraz častejšie prenechávať svoje kľúčové trhy Rusku

Ilustračné foto

Ak dokáže Rusko vstúpiť na alžírsky trh, ktorý je štvrtý najväčší medzi svetovými dovozcami pšenice, budú to mať európski, a najmä francúzski farmári ťažké, píše Bloomberg.
Francúzsko je v súčasnej dobe hlavným dodávateľom pšenice Alžírsku, ktoré robí obrovské nákupy, aby uživilo svoje obyvateľstvo. Kolujú ale zvesti o tom, že Rusko môže túto obchodnú idylu poškodiť, ak predloží Alžírčanom výhodnejšiu ponuku. V poslednej dobe obe krajiny aktívne rozvíjajú dvojstranný obchod. Ako oznámil Rosselchoznadzor, čoskoro sa uskutoční skúšobná dodávka ruskej pšenice, ktorú Alžírsko predtým nekupovalo kvôli problémom s kvalitou.
“Ak sa rozhodne Alžírsko otvoriť dvere ruskej potravinovej pšenici, bude to zemetrasenie pre svetový trh a nočná mora pre francúzsky export,” komentuje analytik Strategie Grains Gabriel Omnes.
Ako podotýka portál, v posledných rokoch musia európski farmári čoraz častejšie prenechávať svoje kľúčové trhy Rusku, ktoré môže ponúknuť zákazníkom lacnejšie výrobky. Export členských krajín EÚ sa znížil o 16%, zatiaľ čo Moskva podstatne zvýšila dodávky vďaka dobrej úrode.
Príchod ruskej pšenice na alžírsky trh ešte viac zatlačí Európu na globálnom trhu a upevní pozície Ruska ako hlavného dodávateľa pre severnú Afriku. Moskva sa už stala hlavným dodávateľom pšenice pre Egypt, ktorý od Ruska v tohtoročnej sezóne nakúpil tri štvrtiny dovezenej pšenice.
 
Príspevok Bloomberg: Ruská pšenica na alžírskom trhu hrozí Francúzsku “katastrofou” zobrazený najskôr Hlavné správy.