Praha 26. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Príbuzní, priatelia a kolegovia sa vo štvrtok v krematóriu v Prahe-Motole rozlúčili so zosnulým filmovým, divadelným a televíznym režisérom i dramaturgom Petrom Weiglom, ktorého pracovné aktivity siahali svojho času ďaleko za hranice bývalého Československa. Rodák z Brna zomrel 14. júla vo veku 79 rokov.

Na snímke Petr Weigl

Posledný hold umelcovi prišli vzdať napríklad Magda Vášáryová i niekdajšia prvá dáma ČR Dagmar Havlová, ich kolegovia-herci Lukáš Vaculík a Stanislav Zindulka, ale aj režiséri Karel Smyczek či Zdeněk Troška. Informovalo o tom internetové vydanie denníka Blesk.
Smútočný obrad, ktorý sprevádzali tóny operných árií a projekcia niekoľkých osobných fotografií zosnulého a ukážok z jeho tvorby, trval asi 30 minút a nikto na ňom nevystúpil s príhovorom.
Muž, ktorý absolvoval Filmovú akadémiu múzických umení (FAMU), pôsobil po desaťročia v Československej televízii, od polovice 70. rokov do začiatku 90. rokov minulého storočia i ako dramaturg a režisér baletu Národného divadla v Prahe, kde bol od 1. januára 1990 čestným umeleckým šéfom.
Poznali ho však aj Slovenskom národnom divadle v Bratislave, v Nemeckej opere v Berlíne, na scénach v Paríži, Seville či Mníchove.
Osobitá výtvarná štylistika poetických obrazov, ale aj výrazné exteriéry a interiéry či kostýmy i mimoriadne silné herecké kreácie boli charakteristickými znakmi jeho prác nielen pre verejnoprávnu Československú televíziu, ale aj britské stanice BBC a Channel Four či nemecké verejnoprávne televízie ARD a ZDF.
Spolupracoval na nich s celým radom slovenských umelcov, napríklad s herečkou Magdou Vášáryovou v Radúzovi a Mahulene po boku Jana Třísku, či s tou istou umelkyňou, Milanom Kňažkom a Božidarou Turzonovovou vo filmovej verzii opery Rusalka, kde spevácke party dvoch hlavných postáv naspievali Peter Dvorský a Gabriela Beňačková a jednu z ďalších Ondrej Malachovský. Petra Dvorského obsadil Petr Weigel do úlohy Alfreda v inscenácii Verdiho opery Traviata v Národnom divadle v Prahe, v ktorej Violettu spievala Marta Boháčová.
Weigl spolupracoval okrem iného aj s takými velikánmi, ako napríklad George Solti, Luciano Pavarotti, Mstislav Rostropovič a Joan Sutherlandová. Získal viacero medzinárodných ocenení vrátane cien Prix Italia, ale bol aj držiteľom Ceny Vladislava Vančuru Českého filmového a televízneho zväzu FITES za celoživotné dielo či osobitej ceny Kolégia Cien Thálie.
Príspevok Blízki a kolegovia sa rozlúčili v Prahe so zosnulým režisérom Petrom Weiglom zobrazený najskôr Hlavné správy.