Madrid 12. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Pedro Martinez)
 
Na 12 mŕtvych stúpol počet obetí bleskových povodní, ktoré tento týždeň zasiahli španielsky ostrov Malorka. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu políciu. Podľa českých médií je obetí 15

Na snímke policajti stoja pred autami zničenými počas záplav v španielskom meste Sant Llorenc des Cardassar

Podľa španielskej Občianskej gardy telá nájdené vo štvrtok v obci Arta patria pravdepodobne nemeckému páru – mužovi a žene -, ktorí boli doteraz vedení ako nezvestní. Obe telá boli objavené “neďaleko miesta, kde sa našlo ich auto”.
Medzi mŕtvymi je aj britský manželský pár, ktorý miestne úrady identifikovali ako sedemdesiatnikov Anthonyho a Deliu Greenovcov. Tí sa v mestečku s’Illot chceli taxíkom dostať do hotela, keď vozidlo strhol silný prúd vody. Pri nehode zahynul aj taxikár, ktorý manželov viezol.
Prudký dážď v mestečku Sant Llorenc des Cardassar a jeho okolí spôsobil vyliatie inokedy suchého potoka z koryta, pričom silný prúd vody a bahna strhával podľa svedkov autá i stromy. Mesto leží približne 60 kilometrov východne od ostrovného hlavného mesta Palma de Mallorca.
 
Nadal poskytol obetiam záplav na Malorke svoju tenisovú akadémiu
Španielska tenisová superhviezda Rafael Nadal pomohol obetiam záplav na baleárskom ostrove Malorka, ktorý je jeho rodiskom i domovom. Nadal pre ľudí, ktorí sa v meste Sant Llorenc des Cardassar ocitli bez strechy nad hlavou, poskytol budovu svojej neďalekej tenisovej akadémie.
Tenista tiež pomáhal pri odpratávaní bahna a vody, uviedla vo štvrtok stanica BBC. “Je to smutný deň pre Malorku. Úprimnú sústrasť rodinám tých, ktorí zahynuli alebo utrpeli zranenia v Sant Llorenc,” napísal 32-ročný športovec na Twitteri. Bleskové záplavy si podľa najnovších správ vyžiadali najmenej 12 mŕtvych.
K záplavám došlo v utorok večer. Príval vody a bahna bol taký silný, že nahromadil automobily na kopu, poškodil infraštruktúru a zničil dva mosty. Na záchranných operáciách sa zúčastňuje približne 500 ľudí, z toho 80 vojakov. Mesto leží zhruba 60 kilometrov východne od ostrovnej metropoly Palma de Mallorca.
Španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý Malorku navštívil, povedal, že postihnutá oblasť bude vyhlásená za zónu postihnutú prírodnou katastrofou. Znamená to, že na obnovu a odškodnenie vláda vyčlení mimoriadne prostriedky, dopĺňa stanica Sky News. Zrážky boli podľa meteorológov mimoriadne silné a sústredené na jednu oblasť.
 
Príspevok Bleskové povodne na Malorke majú už najmenej 12 obetí. Pomáhal aj tenista Nadal zobrazený najskôr Hlavné správy.