Blesková operácia so získaním plynových polí zmenila rozloženie síl v Sýrii

Damask 11. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Syrian Central Military Media, via AP)

Na portáli politexpert Grigorij Pavlodubov informoval o bojových úspechoch sýrskej armády v oblasti Palmýry
Ilustračné foto

Podľa jeho slov sýrske vládne jednotky získali pod svoju kontrolu plynové polia v oblasti as-Shaer. Sýrske vládne jednotky pritom zničili väčšiu skupinu islamistov ISIS. Po zabezpečení plynových polí sa predpokladá urýchlené obnovenie ťažby plynu, získané financie využije Sýria vo svojom rozpočte
Podľa názoru ruského generálplukovníka Sergeja Surovikina operácia s oslobodením as- Shaer bola nevyhnutná pre ďalší postup sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov v oblasti Deir ez-Zor. O poslednej bojovej akcii sýrskych vládnych vojsk sa pozitívne vyjadril aj ruský vojenský analytik Boris Rožin z centra “Colonel Cassad”.
Podľa Borisa Rožina vládne sily porazili teroristov a upevnili svoje pozície v oblasti Arak a As-Suhna. Pokiaľ by sýrske vládne jednotky nezlomili bojový potenciál teroristov v oblasti Palmýry, nemalo by význam útočiť na Deir ez Zor.
Získanie plynových polí v as Shaer rozšírilo bezpečnostné zóny pod kontrolou sýrskych vládnych síl na trase Damask – Palmýra. V tejto oblasti ešte prednedávnom vykazovali značnú aktivitu teroristi ISIS. Víťazstvo v oblasti plynových polí as-Shaer umožnilo vládnym silám zvýšiť tlak voči teroristom vo východnej časti provincie Homs, v palmýrskom smere. Straty teroristov boli natoľko vysoké, že momentálne teroristi ISIS nie sú schopní skoncentrovať svoje sily na protiútok voči sýrskym vládnym silám v uvedenom regióne.
Boris Rožin uviedol, že víťazstvo v oblasti as-Shaer prinieslo so sebou skrátenie bojovej línie, čo uvoľnilo väčšiu časť sýrskych vládnych jednotiek. Teroristi utrpeli masívne straty, ktoré znížili ich bojový potenciál, podľa Rožina čoskoro sýrske vládne jednotky začnú so širokokoncipovanými bojovými operáciami a s ďalším postupom smerom na východ.
Ruský expert uviedol, že teroristi majú množstvo problémov a snahy zastaviť postup sýrskych vládnych jednotiek pomocou samovražedných “šahíd automobilov” naložených výbušninami nemajú úspech, pretože sýrska armáda sa naučila nákladné autá riadené samovražednými atentátnikmi efektívne likvidovať. Podľa Rožina už teroristi ISIS nemajú dostatok ľudských a materiálnych zdrojov, aby dokázali úspešne vzdorovať sýrskym vládnym silám.
Rýchly postup sýrskych vládnych jednotiek znervózňuje USA, ktoré si neželajú Asadove víťazstvo, pretože to by výrazne oslabilo americké ambície a plány v regióne Blízkeho východu.
Grigorij Pavlodubov

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)