Praha 2. augusta 2017 (HSP/Foto: Screenshot Blesk.cz)

Sľubný príbeh rómskej rodiny s pätorčatami dosiahol nemilý koniec
Na snímke pätorčatá a ich rodičia

Pred štyrmi rokmi sa mladým rómskym rodičom Alexandre Kiňovej a Antonínovi Kroščenovi narodili pätorčatá – Michael, Alex, Martin, Deniel a Tereza. Keďže narodenie pätorčiat je celosvetovo ojedinelým javom, stali sa ihneď známymi a vystupovali dokonca aj v reality show Českej televízie.
Ľudia im vyzbierali sumu vo výške viac ako 600 000 českých korún (približne 23 000 eur). Mala to byť veľká príležitosť ukázať verejnosti a politikom, že aj rómska viacdetná rodina vie žiť príkladným životom. Matka sa bude aj s pomocou pridelených asistentiek starať o deti a otec si nájde prácu, aby rodinu uživil a zarobené peniaze neskončia vo výherných automatoch, ale budú poskytnuté deťom.
Ako však píše pre český portál Blesk Peter Holec, všetko je napokon inak. Príbeh pätorčiat Kiňových a ich rodičov totiž končí rovnako a mnoho iných podobných príbehov: otec zostáva bez práce a verejná zbierka končí súdom o to, ako rodina vyzbierané peniaze dostane. Alexandra Kiňová ich totiž chcela od Klubu dvojčiat a viacerčat dostať tak, aby jej zároveň zostali aj všetky sociálne dávky.
Kvôli sporu s menovaným klubom ich matka dostala od pražského magistrátu ako dar. Jej žalobu zamietol aj odvolací súd, preto aj naďalej platí, že matka šiestich detí stratila nárok na sociálne dávky, ktoré pred tým poberala.
Český portál pripomína, že darcovia nechceli rodinu zbaviť niektorých sociálnych dávok, pretože peniaze mali byť prilepšením naviac. Avšak ukázalo sa, že rodina si darované peniaze, ako aj štátnu asistenciu neváži.
Podľa právničky Kláry Samkovej, ktorá zastupuje rodinu Kiňových, by všetky vyzbierané peniaze mali byť určené len pre pätorčatá a nie na uživenie všetkých členov rodiny. Podľa portálu to známa česká právnička pochopila správne. “Ľudia rodine neposlali vlastné peniaze, aby z nich žil aj mladý otec rodiny alebo ďalší príbuzní; poslali ich ako pomoc pätorčatám, aj keď to na rozdiel od pražského magistrátu urobili právne bezpodmienečne. Proste to brali ako samozrejmosť,” uvádza Blesk.cz.
Autor článku pripomína, že mladý otec mal samozrejme dávno pracovať a nie stále zostávať nezamestnaný. Rómovia teda podľa neho premárnili ďalší dobrý príbeh. Navyše taký, aký sa nebude hneď tak skoro opakovať. Narodenie pätorčiat totiž predstavuje šancu 1:48 miliónom.