Bratislava 26. marca 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Z opozičného Smeru-SD zaznieva hlasná kritika na súčasnú vládu, ktorá si neváži pomoc z Číny. Podľa poslanca Juraja Blanára sa v súčasnej situácii vôbec nehodí mediálne osočovať kvalitu zdravotníckeho materiálu z Číny, ktorá je popredným výrobcom a ktorá vyvíja dobrovoľné úsilie na pomoc európskym štátom

Na snímke Juraj Blanár

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár komentuje vyhlásenia nového premiéra Igora Matoviča z OĽaNO s tým, že zatiaľ čo si krajiny prejavujú solidaritu, vďačnosť, pomáhajú si, získavajú akékoľvek ochranné prostriedky či testy, tak súčasní predstavitelia vlády si myslia, že sú stále v opozícii a neuvedomujú si, že už majú plnú zodpovednosť za chod krajiny nielen dovnútra, ale aj navonok.

„Dnes nikto nevie, kto je vírusom nakazený, či toto ochorenie roznáša ďalej alebo či sa nepotrebuje liečiť. Náš premiér nezodpovedne a dehonestujúco hovorí o dodávke rýchlotestov z Číny, že sú nanič a že ich môžeme vyhodiť do Dunaja,“ upozornil.

Blanár tiež pripomína, že práve Čínska ľudová republika bola prvá, ktorá nám opätovala pomoc a dodala 100-tisíc testov a milión ochranných rúšok a najnovšie 50 ton vecí, ktoré pomohli aj iným štátom v boji so zákerným ochorením, uviedol Blanár s tým, že dôležitou položkou pomoci boli práve Matovičom kritizované rýchlotesty.

V komentári dodal, že dnes môžeme Číňanom poďakovať za všetko, čo sme od nich získali (jednorázové rúška, chirurgické rukavice, ochranné obleky) a čo ešte od nich získame, a nie haniť, čo je nielen neslušné, ale je to aj z pozície predsedu vlády „veľké medzinárodné diplomatické faux pas“.

„A hovorím to s plnom vážnosťou ako predseda Zahraničného výboru NR SR. Preto sa chcem touto cestou v mene svojom i všetkých nakazených, ohrozených, ale i zodpovedných, ktorí sa chránia alebo sú v karanténe, a pomáhajúcich v boji proti koronavírusu za Slovenskú republiku ospravedlniť Čínskej ľudovej republike za toto faux pas predsedu vlády. Česká republika prejavila obratom záujem o tieto rýchlotesty a je pripravená ich odkúpiť všetky, keď ich pán Matovič nepotrebuje.“

Podľa Juraja Blanára je potrebné poďakovať všetkým, ktorí prejavujú solidaritu s ostatnými krajinami. Dodal, že pomoc prišla napríklad pre Talianov od Kubánskej republiky i Ruskej federácie a mnohých ďalších, o ktorých ani nevieme.

„Poďakovanie patrí aj Českej republike za vytvorenie pre nás leteckého mostu z Číny na dopravu materiálu, ktorý bol dohodnutý ešte za predchádzajúcej vlády pod vedením Petra Pellegriniho. Chcem rovnako vyjadriť solidaritu talianskemu i španielskemu ľudu, kde je to momentálne najhoršie, a vyjadriť presvedčenie, že túto krízu zvládneme,“ dodal na záver Blanár.

Rýchlotesty do Dunaja?

Ministerstvo vnútra ešte pod vedením Denisy Sakovej objednalo z Číny milión krvných rýchlotestov na koronavírus za 9 miliónov eur. Súčasný premiér Igor Matovič to ale ostro skritizoval a tvrdí, že sú predražené a nepotrebné. 9 miliónov eur za tieto rýchlotesty tak podľa neho skončia v Dunaji. Zareagovalo však české ministerstvo vnútra, ktoré ich chce od nás odkúpiť.

Premiér Matovič na tlačovej konferencii skritizoval bývalú ministerku vnútra Denisu Sakovú za to, že objednala milión krvných rýchlotestov z Číny za 9 miliónov eur.

„Ja už mám normálne husiu kožu pri tých rýchlotestoch. Máme ich haldu a nemáme s nimi čo robiť. Tieto rýchlotesty sú nepoužiteľné. A zrazu pozerám, že milión. Pozerám za koľko, že 8,90 eur. V Číne to kúpite za dve. Čiže 4 a pol krát drahšie, milión rýchlotestov.“

Matovič tiež povedal, že takéto testy nepotrebujeme: „Milión rýchlotestov za 9 eur a rovno do Dunaja.“

Kým slovenský premiér Igor Matovič odmieta milión krvných rýchlotestov z Číny, iné krajiny ich súrne zháňajú.

Na Matovičovu kritiku zareagovala aj samotná Denisa Saková, ktorá tieto krvné rýchlotesty objednala:

„Nový pán premiér nerozumie realite,“ napísala Saková na sociálnej sieti a dodala:

„Veľmi ma mrzí, že namiesto spolupráce a riešenia situácie sa len očierňujeme. Tak totiž teraz začína každá tlačová konferencia nového premiéra. Inak tomu nebolo ani dnes – kedy sa do centra pozornosti dostali rýchlotesty. Sú to presne tie testy, ktoré pomohli vyhrať nad koronavírusom priamo v Číne. Sú to presne tie testy, ktoré nakupuje celý svet, ak by mal nastať taliansky scenár. Ešte aj samotná pravá ruka premiéra – vedec Robert Mistrík – tieto testy nezatracuje,“ (viac TU).

Jaroslav Zajac

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj