Bratislava 1. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) patrí k najdiskutovanejším politickým témam posledných dní. Parlament sa zaoberá odobratím jeho mandátu, pričom názory poslancov na jeho osobu sa diametrálne líšia. Kým trebárs vládny poslanec Juraj Blanár zo Smeru-SD tvrdí, že ide o systematického porušovateľa zákona, zástupca SaS Alojz Baránik to vidí inak a uviedol, že na Matoviča sa začal zbytočný hon.

Na snímke Igor Matovič

V diskusnej relácii denníka Pravda poslanci hovorili o lídrovi OĽaNO Matovičovi s tým, že jeho poslanecký mandát sa v Národnej rade rieši kvôli opakovanému nepozastaveniu živnosti. Matovič v tejto súvislosti tvrdí, že zo spomínanej živnosti nemal žiadne zisky a nevyvíjal žiadnu podnikateľskú činnosť.
Podľa Juraja Blanára – predsedu Mandátového a imunitného výbor NR SR- je šéf OĽaNO Matovič “exemplárnym porušovateľom zákona, aj keď sám vykrikuje na iných.”
Vysvetlil, že ak sa niekto stane poslancom NR, musí pozastaviť podnikanie. “A on mal živnosť, ktorá bola platná. Trikrát túto podmienku porušil. Z hľadiska zákona o nezlúčitelnosti funkcií, ktorý je ústavným zákonom, ak poslanec trikrát poruší tieto pravidlá, tak Výbor odporučí predsedovi parlamentu, aby sa rokovalo o porušení aj s tým, že poslanec môže prísť o mandát.”
V súčasnosti je podľa Blanára na ťahu predseda Národnej rady, ktorý by mal určiť, ako sa ďalej bude vo veci postupovať.
Blanár dodal, že opozícia pri Igorovi Matovičovi používa dvojaký meter.
Aj Alojz Baránik z SaS priznal, že Matovič porušil pravidlá. Dodal však, že aj keď mal živnosť platnú, nevyvíjal podnikateľskú aktivitu. Nemal by ale podľa jeho názoru prísť o mandát.
Povedal, že ide o hon na poslanca, ktorý koalícii znepríjemňuje život. “Vtip je v tom, že celá táto akcia je vymyslená, aby sa koalícia zbavila Matoviča, Je pre nich ako mucha v polievke”, uviedol Baránik.
 
Príspevok Blanár: “Matovič je dôkazom dvojakého metra opozície – systematicky porušuje zákon”. Podľa Alojza Baránika prehrešky šéfa OĽaNO nie sú na odobratie mandátu: “Je pre koalíciu ako mucha v polievke” zobrazený najskôr Hlavné správy.